Regionalne Centrum Informacji Turystycznej
Najbliższe imprezy
zobacz wszystkieMielno
Droga z Mielna do Mielenka licząca 2,3 km – biegnie wzdłuż alei ponad 150–letnich lip.
Stare drzewa szczególnie pięknie reprezentują się wiosną i jesienią, a w okresie letnim tworzą naturalny szpaler i osłonę dla kierowców przed słońcem. Aleja tworzy korytarz ekologiczny, łączący wspomniane miejscowości oraz wchodzi w skład systemu regionalnych zadrzewień alejowych, mających uwarunkowania historyczne.
Ponad dwukilometrową drogę z Mielna można także przebyć przez las mieszany lub chodnikiem.
Kanał o długości pół kilometra i szerokości około 20 m, łączący jezioro Jamno z Bałtykiem (różnica poziomów wody w obu akwenach wynosi około10 cm). Kanał powstał dopiero w 1690 roku, kiedy to w wyniku sztormu zamknięta została mierzeja pod Łazami.
Na kanale występuje zjawisko tzw. „cofki”, co oznacza zmianę kierunku przepływu wody. Woda morska wówczas płynie do jeziora. Obecnie zjawisko to uznaje się za pozytywne, bowiem do jeziora dostaje się olbrzymia ilość wody niezbyt słonej, a znacznie czystszej od wód jeziornych
Kseromorficzna łąka nadmorska jest specyficznym zespołem roślinnym, w skład którego wchodzą gatunki roślin zielnych, jednorocznych, dwuletnich i bylin, krzewinki, pnącza i krzewy odporne na wysokie temperatury, zasolony aerozol morski oraz stały niedobór wody w podłożu.
Rezerwat obejmuje obszar lasów i bagien o łącznej powierzchni 220,13 ha, z czego 52,53 ha znajduje się na terenie gminy Sianów, natomiast 167,6 ha w obrębie gminy Mielno. Rezerwat powołany został w 2007 roku w celu zachowania niezwykle cennych ekosystemów torfowiskowych oraz leśnych z charakterystycznymi rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin, w tym szczególnie cennymi populacjami woskownicy europejskiej i storczyka Fuchsa.
Aleja dwurzędowa złożona z 16 klonów zwyczajnych na cmentarzu komunalnym w Sarbinowie
Łąki nadjeziorne są bogatym zbiorowiskiem roślin zielnych zasiedlających żyzne i wilgotne tereny zalewowe. W tym siedlisku dominują rośliny jednoliścienne, trawy (trzcina pospolita), życica trwała, wiechlina łąkowa, wiechlina zwyczajna, kupkówka pospolita, śmiałek darniowy, turzyce i wiele innych