Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Środa, 14.04.2021

Najbliższe imprezy

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Kajakarstwo

Radew - największy dopływ Parsęty ma długość 85 km, powierzchnia zlewni wynosi 1058m2 – rzeka bardzo malownicza, urozmaicona ale miejscami dość trudna, praktycznie na całej swojej długości przepływa przez tereny zalesione.  Ma bogato rozwiniętą sieć dopływów, a jej górne odcinki znajdują się na terenach wodonośnych, z których pobierana jest woda pitna studniami głębinowymi dla miasta Koszalina.  Jej źródła znajdują się niedaleko wsi Żydowo, na południe od Drzewian (ok. 8 km na wschód od Bobolic). Przepływa przez jezioro Kwiecko, z którego wypływa już jako Radew. Początkowo płynie w wąskiej dolinie wśród lasów; przepływa przez kilka jezior, m.in. przez sztuczne Jezioro Rosnowskie /189 ha/, dalej Kanałem Rosnowskim. Szlak kajakowy rzeka Radew dla mniej wprawnych kajakarzy dostępny od Mostowa. Ujście rzeki znajduje się w mieście Karlino /Powiat Białogardzki/.
Przepiękny i słabo uczęszczany szlak ze względu na lasy i mnogość drzew przeszkadzających w pływaniu, jednocześnie wpływających na atrakcyjność szlaku. Z uwagi na trudność szlaku pierwsze kilometry pokonuje się bardzo wolno.  Rzeka Radew to idealne miejsce dla wędkarzy. Niewątpliwą atrakcją szlaku są łososie, które ciągną w listopadzie w górę rzeki.

1

W 2010 roku szlak kajakowy rzeką Unieść zajął I miejsce w powiecie koszalińskim jako „Atrakcja turystyczna pomorza środkowego 2010”.

W 2011r. szlak rzeką Unieść został uznany jako „Turystyczna Perła w Koronie 2011” w konkursie organizowanym przez zachodniopomorską regionalną organizację turystyczną w Szczecinie

W 2015r. na rzece został zorganizowany Ogólnopolski Spływ Kajakowy Szuwary 2015 , w którym wzięło udział ponad 60 kajakarzy z całej Polski oraz światowej sławy kajakarz Aleksander Doba. Spływowi towarzyszyło otwarcie wystawy zdjęć rzeczki Unieść.

Grabowa to czysta, ciekawa rzeka a zarazem największy dopływ Wieprzy, do której wpada niedaleko Darłówka, ok.500m od jej ujścia do Bałtyku. Źródła rzeki znajdują się w okolicy Starego Żeliborza; jako ciek wodny wypływa z jeziora Łąkie na Pojezierzu Bytowskim. Od źródeł do Nowego Żytnika przypisano jej charakter leśno-podgórski. Obszar od Buszyna do Sulechówka obejmuje rezerwat Natura 2000.
Długość rzeki wynosi 71km z czego długość szlaku stanowi ok 56 km. Przeciętny czas spływu to ok. 4-5 dni.

Grabowa z Bagiennicą

Kilka lat temu, gdy w Bukowie Morskim funkcjonowała hodowla pstrągów rzeczka Bagiennica płynęła bardzo szybko. Czas płynięcia wraz z ogniskiem wynosił ok. 4 godzin (15 km). Jednak, gdy w 2017r. zamknięto pstrągarnię, ograniczano również ilość płynącej wody. To spowodowało, że Bagiennica jest przyjemna do pływania tylko wiosną lub po obfitych deszczach. W przeciwnym wypadku mamy 15 km galer po wodzie stojącej. Jednak dla osób lubiących wyzwania nie ma to żadnego znaczenia.

1

Rzeka Chotla (długość 38 km), lewy dopływ Radwi źródła swoje ma w bukowym lesie położonym 1,5 km na północ od wsi Wiełdkowo (gm. Tychowo). W górnym brzegu rzeka ma wybitnie górski charakter, płynie w głęboko wyciętym wąwozie, wśród głazów narzutowych. Dla kajaków rzeka dostępna jest na odcinku 32 km . Najbardziej wygodnym miejscem do rozpoczęcia spływów jest wieś Tyczewo. Szlak należy do uciążliwych ze względu na dużą ilość przenosek. Dodatkowo rzeka płynie przez obszar Natura 200 co powoduje, że ilość przeszkód na pewno z roku na rok będzie rosła, tym bardziej, że zadomowiło się tam ogromnie dużo bobrów. Najlepiej nadaje się do pływania na kajakach jednoosobowych. Jednak dla wprawionych kajakarzy nie ma to żadnego znaczenia. Na pokonanie całego szlaku potrzeba co najmniej trzy dni. Zanim wybierzesz się na spływ zastanów się, czy na pewno o takie pływanie ci chodzi.

2018-09-19

Od stycznia 2017r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zezwala na płyniecie ornitologicznym rezerwatem jeziora Lubiatowskiego, ale gdyby w przyszłości miało się to zmienić spływ rzeką Dzierżęcinką byłby chyba największą atrakcją Koszalina. Być może uda się otrzymać zgodę na jego organizację np. późną jesienią lub zimą.

2018-09-19

Rzeka Wieprza praktycznie jest spławna od mostu niedaleko miejscowości Bożanka na trasie Słupsk-Miastko. Jednak polecam spływ zacząć na prawym jej dopływie, Pokrzywnie, z miejscowości Trzebielino lub na Studnicy w miejscowości Kawcze. Na pokonanie jej przez grupę młodzieży w taki sposób, aby można było przyjemnie wspominać spływ i zapamiętać coś ciekawego potrzeba byłoby minimum 7-8 dni. Oczywiście wprawni kajakarze i niewielkie grupy mogą ją przebyć w 4-5 dni. Ale czy w tym wypadku będzie czas na podziwianie przyrody.

Proponuję etapy około 4 godzinne. Z doświadczenia wiem, że powyżej tego czasu płynięcia spływ staje się już dla grupy męczący, tym bardziej jeżeli cały ekwipunek przewozimy w kajaku.

Szlak Wieprzy jest dosyć trudny i uciążliwy w górnym i środkowym biegu. Napotkać tam można liczne zwalone drzewa. Konieczne będzie również przenoszenie kajaków przy elektrowniach i młynach wodnych. Na tych odcinkach Wieprza nie jest rzeką dla początkujących. Dopiero poniżej Korzybia Wieprza staje się trasą łatwą i dogodną nawet dla masowych spływów.

Szlak prowadzi po rzekach Dobrzycy i Piławce. Przebieg trasy: Iłowiec - Rudnica - Ostrowiec - Czapla - Tarnowo - Krępsko - jez. Dobrzyca. Długość trasy 69 km. Szacowany czas podróży 16 godzin.Trasa Rybajkowa to piękny i niezwykle malowniczy szlak kajakowy. Dobrzyca przepływa przede wszystkim przez tereny leśne, tworząc liczne meandry. W swym górnym biegu miewa niskie stany wód, pojawiają się liczne mielizny. Dodatkowym utrudnieniem dla kajakarzy może być aktywna działalność bobrów. Polecane jest więc wodowanie kajaków dopiero w Nowej Wsi lub w Iłowcu.

2018-09-19

Pływanie morzem
Na naszym morzu nie ma tak wielu wysp jak w Szwecji, Grecji czy Chorwacji. Z tego tez powodu kajakarstwo morskie nie jest w naszym kraju zbyt popularne. Uprawianie jego wymaga całkiem innego sprzętu. Jednak czasami zdarzają się warunki na tyle dobre, że można popływać po Bałtyku zwykłymi kajakami turystycznymi. Przede wszystkim jego falowanie musi być niewielkie. Jest to możliwie tylko przy wiatrach południowych lub pogodzie bezwietrznej.

ul. Żwirowa 12 a,
tel. 94 318 82 37

Organizacja spływów siedmiokilometrową trasą kajakową na rzece Grabowej, przygotowaną w ramach Leśnego Kompleksu Turystycznego Nadleśnictwa Polanów .

4

Iwięcino 29, 76-004 Sianów
tel. 696 016 362
www.zimnywlodek.tp1.pl
e-mail: zimnywlodek@wp.pl

Spływy kajakowe, wypożyczalnia kajaków.

 

Wypożyczalnia kajaków RELAKS
Grażyna Klonowska
ul. Dębowa 38a/6, 76-004 Sianów                                                                                                                                 http://www.kajaki-sianow.pl/                                                                                                                                                        e-mail: splyw@onet.pl
tel. 94 318 67 64, 604 663 515

Biesowice 55/4, 77-230 Kępice
tel. 511 297 192
www.splywy-wieprza.pl
e-mail: biuro@splywy-wieprza.pl

Wypożyczalnia sprzętu i organizacja spływów kajakowych na rzekach: Wieprza, Studnica, Grabowa, Słupia, Łupawa, Brda, Radew, Parsęta.

PTR KAJTUR Dariusz ZIELIŃSKI
Chełm Gryficki 14, 72-320 Trzebiatów
tel. 606 197 652 fax: 91 38 73 722
www.kajtur.pl  
e-mail: info@kajtur.pl

Przedsiębiorstwo organizuje imprezy integracyjne, spływy kajakowe, paintball, zajęcia motywacyjno-edukacyjne.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego /kajaki, łódki/
Ośrodek Wypoczynkowy EKO LAS w Niedalinie
Niedalino 58, 76- Świeszyno,
tel. 94 318 35 94

Organizacja spływów kajakowych, wypożyczalnia kajaków  "Piraci Parsęty"
ul. Leśna 31; 78-200 Białogard
tel. 693 012 697
kajaki@piraci-parsety.pl
www.piraci-parsety.pl

3

Ewelina Boros-Smolińska
tel: 502 170 237                                                                                                                                                     http://kajakiparseta.pl/                                                                                                                             e-mail:slawnocaldrew@o2.pl

Spływy kajakowe na rzekach:
◾Parsęta
◾Radew
◾Pokrzywnica
◾Wieprza
◾Liśnica
◾Chotla
◾Topiel
◾Mogilnica
◾Rega
◾Słupia

1

Wypożyczalnia kajaków KAJAKERSI.PL
77-230 Kępice
tel: +48 666677775
www.kajakersi.pl
e-mial: biuro@kajakersi.pl

Przedmiotem działalności jest profesjonalne wypożyczanie kajaków oraz sprzętu niezbędnego podczas spływania kajakami. Specjalizacja przede wszystkim w spływach rzekami: Wieprza, Studnica, Grabowa, Słupia, Bytowia, Kamienica, Skotawa, Łupawa, Bukowina, Łeba, Brda, Chocina, Lipczynka, Zbrzyca, Kłonecznica, Parsęta, Radew.

Szlak prowadzi po rzece Dobrzycy. Przebieg szlaku: Nowa Wieś - Iłowiec - Dobrzyca - Golce - Rudnica - Ostrowiec - Czapla  - Tanowo. Długość trasy 58 km. Dobrzyca jest dość trudnym, ale niezwykle malowniczym szlakiem kajakowym. Rzeka ta przepływa głównie wśród lasów, tworząc liczne meandry. W swym górnym biegu miewa niskie stany wód, pojawiają się liczne mielizny. Dodatkowym utrudnieniem dla kajakarzy jest aktywna działalność bobrów. Dobrzyca wypływa w okolicach wsi Łubowo (gmina Czaplinek), przepływa przez jezioro Machliny Wielkie kierując się na południe. Jej początkowy odcinek aż do Nowej Wsi jest zazwyczaj zbyt płytki, by rozpoczynać tu spływ. Polecane jest więc wodowanie kajaków najwcześniej w Nowej Wsi.

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego