Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Czwartek, 04.03.2021

Najbliższe imprezy

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Sianowska Kraina w Kratkę

Sianowska Kraina w Kratkę to produkt promujący zachowane budownictwo szachulcowe, które przez wiele wieków było tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza, a obecnie stało się rzadkością. Dobrze zachowane szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego” można znaleźć już tylko w niewielu miejscach.

Na wschód od Koszalina, za wzniesieniami Góry Chełmskiej znajduje się siedem ukrytych wśród lasów miejscowości, gdzie zachowało się ostatnie na naszym terenie skupisko zabytkowych kościołów, domów i budynków gospodarskich ‘w kartkę”.

Zwiedzanie urokliwych miejsc można odbyć po wytycznej trasie rowerowej, która poprowadzona została przez zwarte kompleksy leśne i prowadzi kolejno przez Sianów, Węgorzewo, Sowno, Przytok, Sieciemin, Karnieszewice i Iwięcino i powtórnie do Sianowa.

Węgorzewo Koszalińskie leży na wschód od Koszalina, za wzniesieniami Góry Chełmskiej, miejscowość  tworzyły pokolenia Kaszubów, Niemców i Polaków.
Nazwa miejscowości wywodzi się od istniejącego przed wiekami płytkiego i rybnego jeziora, które zarys mimo osuszenia, jest wciąż widoczny na zachód od miejscowości. Pierwsza historyczna nazwa miejscowości z  1339 r Wangherowe,  oznaczała miejsce obfitujące w „wangorze”, które poławiali tutejsi Kaszubi.
Po wygaśnięciu pomorskiej dynastii Gryfitów w 1648 r Pomorze Zachodnie zostało zajęte przez Brandenburgię, co przyczyniło się do zanikania języka kaszubskiego i zastępowania go przez język niemiecki na tych terenach. Uwidoczniło się to też w zmianie nazwy miejscowości  na Vangerow.


Najcenniejszymi obiektami szachulcowymi we wsi są leśniczówka i chałupa gburska z 1845 r. Warto dodać, że „gburami” nazywano od XV do XIX w bogatych niemieckich chłopów.
Węgorzewo jest otoczone z każdej strony lasami, a piękna przydrożna wiejska aleja 106 starych stuletnich lip, jest najbardziej charakterystycznym elementem  miejscowości.


Na starym ewangelickim cmentarzu zachował się pomnik mieszkańców poległych podczas I Wojny Światowej. Obok pomnika powstało lapidarium stworzone przez 41 wolontariuszy z Węgorzewa. Jego otwarcie w 2011 r było okazją do zaproszenia i pojednania z byłymi niemieckimi mieszkańcami.

www.aktywnewegorzewo.pl

Trasa Sianowskiej Krainy w Kratkę prowadzi przez tereny interesująco pod względem przyrodniczym : Sieciemińskie Rosiczki, Arboretum w Karnieszewicach i Sieciemińskie Źródliska.Zwiedzanie można rozpocząć od dowolnej miejscowości i bez konieczności posiadania mapy,  w miejscowościach umieszczono tablice zawierające mapę i opis historyczny.Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego