Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Środa, 14.04.2021
Jesteś tutaj: Strona główna > Atrakcje > Zabytki > Sianów

Najbliższe imprezy

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Sianów

Murowany dwór Hildebrandtów z końca XIX wieku, otoczony niewielkim parkiem(2,5 ha), obok gorzelnia z początku XX wieku.
Wybudowana w 1845r. przez Augusta Kolbe jeszcze jako manufaktura, zatrudniała początkowo tylko 3 pracowników. Było to tylko 12 lat po zapoczątkowaniu przemysłu zapałczanego w Europie. W 1876 została unowocześniona – wprowadzono maszynę parową – i rozpoczęła produkcję na dużą skalę. Z tamtego okresu zachował się budynek administracyjny. Dynamiczny rozwój tego przemysłu w Sianowie trwał równo 100 lat i został przerwany przez działania wojenne w 1945 roku.
p.w. św. Wojciecha, wybudowany w XIX w.
p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowany w XIX w.
Gotycki kościół p.w. św. Stanisława Kostki został wzniesiony pod koniec XIV wieku. Przebudowany w 1850 roku. Wko0ściele wyodrębnione prezbiterium zamknięte trójbocznie, wieża zwieńczona 16-bocznym hełmem ostrosłupowym, w oszkarpowane, ceglane ściany wmurowano pokaźne głazy narzutowe. W wyposażeniu kościoła m.in. wczesnobarokowa ambona, stalle z połowy XVIII wieku, a także trzy dzwony. Najstarszym zabytkiem ruchomym jest kamienna chrzcielnica, która może pochodzić nawet z XII w.

Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Polski został wzniesiony z cegły i kamieni polnych w połowie XIV w., w stylu gotyku pomorskiego. Masywna wieża na planie prostokąta, kryta jest gontem i oszkarpowana w narożach, zdobiona fryzami i blendami, z uskokowym portalem.

Szachulcowy kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa został wybudowany w roku 1803 przez budowniczego Martina Karstena. Jest to budowla salowa na rzucie prostokąta bez wyodrębnionego prezbiterium, nad kruchtą z dachu wyrasta kwadratowa wieża zwieńczona ośmiobocznym hełmem ostrosłupowym. Wiernych zwołują dwa zabytkowe dzwony.
p.w. Trójcy Świętej, wybudowany w XIX w.

p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej, wybudowany w roku 1908

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego