Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 26.01.2021
Jesteś tutaj: Strona główna > Atrakcje > Zabytki > Polanów

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Polanów

Miejscowość położona 6 km na południe od Polanowa. Pierwotnie majątek rycerski, odnotowany w roku 1456. Zachował się eklektyczny zespół pałacowo-parkowy z XIX w., dziś ośrodek opieki społecznej.

Stalowy most nad rzeka Grabową o długości blisko 120 m, zbudowany na rozebranej przez Rosjan w roku 1945 linii kolejowej Polanów - Korzybie.
Wieś przy trasie z Nacławia do Cetunia, z odnowionym szachulcowym kościołem św. Antoniego (XVIII w.). Wewnątrz zabytkowy witraż i dzwon z roku 1684. Tu swą siedzibę ma Strażnica Przyrody KŁ "Oręż"
Wieś przy drodze do Koszalina. W XV stuleciu powstał kościół MB Królowej Polski, przebudowany w XVIII i XIX wieku. Zachowały się gotyckie mury i oszkarpowania wyodrębnionej wieży. Wewnątrz witraże oraz zabytkowa chrzcielnica, obok zaś żeliwna naziemna dzwonnica z barokowym dzwonem.
1
Wieś przy szosie do Koszalina. Wzdłuż drogi pomiędzy Jacinkami a Nacławiem pobocza obsadzone są 430 bukami około 200-letnimi. Jest to jedyna w Polsce aleja bukowa prawnie chroniona. We wsi znajduje się eklektyczny pałac rodziny von Senden, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku oraz rozległy park dworski.
Mała rolnicza wieś położona w południowo zachodniej części gminy, przy drodze z Nacławia do Mostowa. Od kilku lat Rekowo stanowi centrum lokalnej agroturystyki. Wieś otaczają lasy Puszczy Koszalińskiej, w pobliżu leży rybne jezioro Nicemino. Przy pobliskiej leśniczówce Osetno w 2005 roku otwarto Park Leśników im. Jana Łobodźca.
Osada położona przy drodze do Miastka, dawny majątek Lettowów. W dawnym folwarku Rzeczyca Mała zachowany dwór z połowy XIX wieku, pełniący funkcję myśliwskiej leśniczówki Nadleśnictwa Polanów.
Osada położona przy trasie do Kępic, nad Jeziorem Trzcińskim. W średniowieczu własność Natzmerów. W roku 1698 wybudowano istniejący szachulcowy kościół pw. Chrystusa Króla, o bogatym barokowym wyposażeniu. Nad drzwiami do zakrystii kościoła widnieje kartusz herbowy dawnych właścicieli Wielina. We wsi znajduje się też interesujący XVIII-wieczny klasycystyczny pałac i niestrzeżone kąpielisko.
Dawny majątek, 7 km na południe od Polanowa, przy drodze do Cybulina i Chocimina, z neobarokowym zespołem pałacowo-folwarcznym z przełomu XIX i XX wieku. W roku 2001, po kompleksowej renowacji pałac stał się własnością prywatną. Przy drodze dojazdowej do pałacu i w okolicznym lesie rosną pomnikowe dęby i buki.
Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego