Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Środa, 14.04.2021
Jesteś tutaj: Strona główna > Atrakcje > Natura > Polanów

Najbliższe imprezy

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Polanów

Między Jacinkami a Nacławiem (5km na zachód od Polanowa - droga 206) znajduje się niezwykły pomnik przyrody - ponad 200-letnia aleja bukowa, w której rośnie około 400 drzew tworzących żywy tunel. Okazy liczą ponad 200 lat. Aleja jest jedynym tego typu pomnikiem przyrody w Polsce.
1

Znajduje się na północny zachód od jeziora Nicemino, w Leśnictwie Kościernica Występuje tam największe w Europie skupisko mrówki ćmawej. Cechą charakterystyczną tych owadów są wielomateczne gniazda. Budowa nowego gniazda odbywa się wiosną i polega na wywędrowaniu mrówek z częścią mateczną wraz z larwami i poczwarkami. Mrówki te budują okazałe mrowiska w postaci kopców z igliwia, ziemi i gałązek. Wysokość mrowiska może dochodzić do 2 metrów. Pozostała jego część znajduje się pod ziemią. W jednym mrowisku może żyć nawet 100 tysięcy mrówek.
Wśród kopców ustawiony jest kamień pamiątkowy poświęcony pamięci nieżyjącego już dra Tadeusza Podkówki, który całą swoją zawodową karierę poświęcił obserwacji i badaniu zwyczajów mrówek.

1

Park jest doskonałym miejscem odpoczynku dla całych rodzin. Wśród przepięknie skomponowanych roślin, strumyczków, oczek wodnych w otoczeniu lasu można zatrzymać się w przygotowanych szałasach z możliwością bezpiecznego zrobienia ogniska. Warto zwrócić również uwagę na kilkuletni dąb szypułkowy zwany „Dębem Jana Pawła II", który wyrósł z żołędzi poświęconych przez papieża w trakcie wizyty delegacji leśników polskich w Watykanie. Park nieodpłatnie dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok. Na miejscu zorganizowano dobrze wyposażone miejsce do grillowania.

1

Polanowski Park Petrograficzny zlokalizowany jest przy drodze wojewódzkiej z Polanowa w kierunku Bobolic.Do parku z daleka zaprasza specjalny witacz. Na ścieżce znajdują się 22 eksponaty głazów narzutowych, przy których zamieszczono krótkie informacje o ich pochodzeniu, budowie i strukturze.

Rezerwat ten leży koło Rzeki Grabowej od ujścia rowu z jeziora Rączy Dół do mostu kolejowego w Polanowie. Przedmiotem ochrony są naturalne tarliska pstrąga potokowego, głowacza i strzebli, a także zabezpieczenie siedlisk bociana czarnego i zimorodka.
Rzeka Grabowa od źródeł aż do miejscowości Polanów zachowała swój naturalny, pierwotny charakter. Na odcinku rezerwatu posiada cechy rzeki górskiej z właściwym składem ichtiofauny. Stwierdzono tu liczne stanowiska pstrąga potokowego, strzebli potokowej (gatunek objęty ochroną), głowacza białopłetwowego i miętusa.

Położony jest w Nadleśnictwie Polanów. Przedmiotem ochrony jest zachowanie ekosystemów źródliskowych (wg weryfikacji z 2000r. ).Odcinek głębokiego jaru porośniętego lasem bukowym. Zbocza porośnięte kwaśną buczyną z dużym udziałem mchów. Na początkowo suchym dnie jaru pojawia się zasilany źródłami strumień, szybko przybierający w wodę, zasilany dodatkowo krótkimi, bocznymi dopływami spływającymi z bocznych źródlisk. Niektóre ze źródlisk porośnięte są szuwarami manny gajowej. Dno strumienia jest kamieniste, dzięki czemu przypomina on górski potok. W zachodniej części rezerwatu na kamieniach występuje krwistoczerwony nalot krasnorostu (Hildenbrandtiaa rivularis). Ptaki: siniak, muchołówka mała, dzięcioł czarny.

www.polanow.szczecinek.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody#.WX8AJbggS9I

Położona jest 2 km na południowy zachód od miasta Polanów. Na szczycie znajduje się drewniana kaplica p.w. Matki Bożej Bramy Nieba. oraz pustelnia wzniesiona przez franciszkanów na planie krzyża łacińskiego. Umieszczony obok drzwi  świątyni kamień węgielny pod tę budowlę poświęcił w Pelplinie papież Jan Paweł II . Wewnątrz znajduje się ikona Patronki.

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego