Regionalne Centrum Informacji Turystycznej
Najbliższe imprezy
zobacz wszystkiePolanów
Znajduje się na północny zachód od jeziora Nicemino, w Leśnictwie Kościernica Występuje tam największe w Europie skupisko mrówki ćmawej. Cechą charakterystyczną tych owadów są wielomateczne gniazda. Budowa nowego gniazda odbywa się wiosną i polega na wywędrowaniu mrówek z częścią mateczną wraz z larwami i poczwarkami. Mrówki te budują okazałe mrowiska w postaci kopców z igliwia, ziemi i gałązek. Wysokość mrowiska może dochodzić do 2 metrów. Pozostała jego część znajduje się pod ziemią. W jednym mrowisku może żyć nawet 100 tysięcy mrówek.
Wśród kopców ustawiony jest kamień pamiątkowy poświęcony pamięci nieżyjącego już dra Tadeusza Podkówki, który całą swoją zawodową karierę poświęcił obserwacji i badaniu zwyczajów mrówek.
Park jest doskonałym miejscem odpoczynku dla całych rodzin. Wśród przepięknie skomponowanych roślin, strumyczków, oczek wodnych w otoczeniu lasu można zatrzymać się w przygotowanych szałasach z możliwością bezpiecznego zrobienia ogniska. Warto zwrócić również uwagę na kilkuletni dąb szypułkowy zwany „Dębem Jana Pawła II", który wyrósł z żołędzi poświęconych przez papieża w trakcie wizyty delegacji leśników polskich w Watykanie. Park nieodpłatnie dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok. Na miejscu zorganizowano dobrze wyposażone miejsce do grillowania.
Polanowski Park Petrograficzny zlokalizowany jest przy drodze wojewódzkiej z Polanowa w kierunku Bobolic.Do parku z daleka zaprasza specjalny witacz. Na ścieżce znajdują się 22 eksponaty głazów narzutowych, przy których zamieszczono krótkie informacje o ich pochodzeniu, budowie i strukturze.
Rezerwat ten leży koło Rzeki Grabowej od ujścia rowu z jeziora Rączy Dół do mostu kolejowego w Polanowie. Przedmiotem ochrony są naturalne tarliska pstrąga potokowego, głowacza i strzebli, a także zabezpieczenie siedlisk bociana czarnego i zimorodka.
Rzeka Grabowa od źródeł aż do miejscowości Polanów zachowała swój naturalny, pierwotny charakter. Na odcinku rezerwatu posiada cechy rzeki górskiej z właściwym składem ichtiofauny. Stwierdzono tu liczne stanowiska pstrąga potokowego, strzebli potokowej (gatunek objęty ochroną), głowacza białopłetwowego i miętusa.
Położony jest w Nadleśnictwie Polanów. Przedmiotem ochrony jest zachowanie ekosystemów źródliskowych (wg weryfikacji z 2000r. ).Odcinek głębokiego jaru porośniętego lasem bukowym. Zbocza porośnięte kwaśną buczyną z dużym udziałem mchów. Na początkowo suchym dnie jaru pojawia się zasilany źródłami strumień, szybko przybierający w wodę, zasilany dodatkowo krótkimi, bocznymi dopływami spływającymi z bocznych źródlisk. Niektóre ze źródlisk porośnięte są szuwarami manny gajowej. Dno strumienia jest kamieniste, dzięki czemu przypomina on górski potok. W zachodniej części rezerwatu na kamieniach występuje krwistoczerwony nalot krasnorostu (Hildenbrandtiaa rivularis). Ptaki: siniak, muchołówka mała, dzięcioł czarny.
www.polanow.szczecinek.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody#.WX8AJbggS9I
Położona jest 2 km na południowy zachód od miasta Polanów. Na szczycie znajduje się drewniana kaplica p.w. Matki Bożej Bramy Nieba. oraz pustelnia wzniesiona przez franciszkanów na planie krzyża łacińskiego. Umieszczony obok drzwi świątyni kamień węgielny pod tę budowlę poświęcił w Pelplinie papież Jan Paweł II . Wewnątrz znajduje się ikona Patronki.