Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Środa, 14.04.2021
Jesteś tutaj: Strona główna > Atrakcje > Natura > Będzino

Najbliższe imprezy

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Będzino

Rezerwat na terenie gmin Będzino i Biesiekierz o całkowitej powierzchni 44 ha utworzony został w 1984 roku. Przedmiotem ochrony jest zarastający mszarem zbiornik wodny, z tworzącym się torfowiskiem wysokim (atlantyckim) i z właściwą mu roślinnością. Występują tu stanowiska rzadkich i chronionych gatunków roślin, m.in.: wrzosiec bagienny, przygiełka biała, modrzewica zwyczajna, widłak jałowcowaty, rosiczka okrągłolistna i bagno zwyczajne. Jest to również jedno z największych w Polsce stanowisk wiciokrzewu pomorskiego.

W miejscowości tej znajduje się szeroka, piaszczysta plaża oddzielona od terenu brzegiem klifowym kilkumetrowej wysokości.
Klify powstają na wysokich wybrzeżach zbudowanych ze skał zwięzłych, wskutek niszczącej działalności falowania – falująca woda podcina brzeg, co prowadzi do tworzenia się w nim zagłębienia. W miarę pogłębienia się niszy następuje obrywanie się coraz wyższych partii brzegu i powstawanie stromego urwiska u podstaw którego rozwija się słabo pochylona w kierunku morza powierzchnia zwana platformą abrazyjną.

2014-06-13

Jest to nowy kompleks ogrodów w Dobrzycy z Labiryntem i Wieżą Widokową. Ogrody Hortulus Spectabilis znajdują się 2 km od Ogrodów Tematycznych Hortulus. Labirynt zaczęto sadzić w 2003 roku. Wymiary : w kierunku wschód-zachód 101,5 m, w kierunku północ-południe 100 m, zatem łączna powierzchnia labiryntu po obrysie zewnętrznym wynosi 10150 m2 (1 ha). Powierzchnia Wieży Widokowej wynosi 19,1 m. Taras widokowy usytuowany jest na 18 m. Wykonana jest w formie ażurowej konstrukcji stalowej. Przypomina swoją budową podwójną nić DNA.

Na terenie gospodarstwa ogrodniczego w Dobrzycy zostały założone ogrody tematyczne Hortulus. Na powierzchni ponad 4ha urządzono liczne ogrody w różnym stylu i o różnej tematyce np.: ogród japoński, ogród francuski, ogród w stylu angielskim, ogród kamienny, skalny i inne. Ponadto można obejrzeć różne elementy małej architektury ogrodowej, zegary, altany, rzeźby oraz grotę skalną i stawy, a także liczne przykłady ścieżek.

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego