Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Sobota, 30.05.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Panoramy 360° - Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego

Get Adobe Flash player

Galeria zdjęć


Lokalizacja

Informacje na temat miejsca

Siedzibą koszalińskiego teatru jest budynek pochodzący z 1906 r. W latach 2007–2008 obiekt przeszedł gruntowny remont i modernizację. Prace w większości były sfinansowane przez Unię Europejską w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Sam teatr powstał jesienią 1953 roku. Powołany został do „życia” jako pierwsza w Polsce scena opierająca swoją działalność na środkach pochodzących z budżetu Wojewódzkiej Rady Narodowej. Pierwszy sezon artystyczny rozpoczął premierą sztuki Aleksandra Fredry zatytułowanej „Śluby panieńskie”. Premiera odbyła się 16 stycznia 1954 roku w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury, od którego wynajęto scenę na tę okoliczność.

Nie zważając na czekające przeciwności i trudy, a także na brak stałej siedziby powołała teatr objazdowy. Próby odbywały się w pociągach, wynajętych pokojach. Aktorom nie było łatwo z racji na tak ciężkie warunki pracy. Nikt, jednak nie rezygnował. Nie chciano poddać się bez walki, żywiąc nadzieję, że teatr przetrwa i któregoś dnia będzie miał swoją stałą siedzibę.

12 kwietnia 1958 roku już w nowej lokalizacji tzn. w gmachu dawnego kościoła ewangelickiego z 1906 r. odbyła się uroczysta premiera „Fantazego” Juliusza Słowackiego. Odtąd patronem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego jest nasz polski wieszcz.

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego