Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 18.02.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak „Świętych Gór”

Odcinek 1: Koszalin Góra Chełmska (węzeł szlaków) –  Maszkowo. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe, drogi utwardzone.

Szlak zaczyna się na Krzyżance (najwyższe wzgórze Góry Chełmskiej), gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pełniące funkcję sanktuarium diecezjalnego, oraz zbudowana w 1888 r. wieża widokowa, dostępna dla zwiedzających. Jest to również węzeł pieszych szlaków turystycznych: czerwonego im. J. Chrząszczyńskiego, żółtego „Pętla Tatrzańska” i niebieskiego „Porwanego Księcia” oraz Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba (prawie cały wspólny odcinek). Szlak początkowo idzie razem ze szlakiem czerwonym w kierunku wschodnim przez około 1,3 km drogą leśną. Po drodze przecinamy ul. Słupską (węzeł ze szlakami rowerowymi „Bike the Baltic” i żółtym „Trakt Rybogryfa”). Za szosą skręcamy w lewo i łukiem w prawo podążamy na wschód, przez ponad kilometr, do połączenia się ze szlakiem żółtym „Pętla tatrzańska”.

Dalej kierujemy się prosto ze szlakiem żółtym, który po ponad 0,5 km skręca w prawo. Dochodzimy ponownie do szlaku czerwonego, który idzie wspólnie z naszym aż do końca odcinka. Po około 2,8 km od połączenia, szlak dochodzi do drogi wojewódzkiej nr 206. Kilkaset metrów przed szosą, od północy, dochodzi do nas niebieski szlak rowerowy „Śladami Końskich Podków” oraz trasa rowerowa nr 3 gminy Sianów. Dochodzimy do drogi i skręcamy w lewo do miejscowości Maszkowo. Po drodze najpierw trasa rowerowa nr 3, a później szlak czerwony pieszy odbijają na południowy zachód. Dochodzimy drogą asfaltową do wsi (wchodzimy do gminy Sianów).

Odcinek 2: Maszkowo – Węgorzewo Koszalińskie. Nawierzchnia: asfalt.

W Maszkowie znajduje się zabudowa z XIX w. w stylu szachulcowym oraz gospodarstwo agroturystyczne z końmi. Skręcamy ostro w lewo. Tuż za zakrętem od strony południowej (cmentarza) dochodzi do nas szlak rowerowy czerwony „Morenowej Przełęczy”. Dochodzimy do końca wsi i na rozwidleniu dróg szlaki rowerowe skręcają w lewo. Kolejne 2 km szlak prowadzi wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 205. Po chwili wraca do nas niebieski szlak rowerowy „Śladami Końskich Podków” oraz trasa rowerowa nr 3 Gminy Sianów. Tuż przed mostem nad rzeką Unieść (trasa kajakowa), od prawej dochodzi do nas żółty szlak rowerowy „Trakt Rybogryfa”. Przechodzimy most i na najbliższym dużym skrzyżowaniu skręcamy w lewo skos, kierując się na Węgorzewo Koszalińskie.

Po około 2 km, na skrzyżowaniu duży węzeł szlaków i tras rowerowych: wymienione wyżej łączą się z „Bike the Baltic”, trasą zieloną nr 2 gminy Sianów, trasą czerwoną „Sianowska Kraina w Kratkę” i szlakiem łącznikowym „Greenway”. Kilkadziesiąt metrów dalej odchodzi od nas szlak rowerowy żółty, kierując się na wschód. My po 2 km od skrzyżowania wchodzimy do Węgorzewa Koszalińskiego. W centrum wsi skręcamy w prawo, a „Bike the Baltic” i czerwona trasa rowerowa Gminy Sianów idą dalej drogą asfaltową na Sianów. We wsi tablica informacyjna i drogowskazy. Swój bieg kończą/zaczynają szlaki czarny i niebieski rowerowy. Węgorzewo jest idealną bazą wypadową. We wsi znajdziemy zabytkową zabudowę wiejską, dawną neogotycką kaplicę cmentarną, pełniącą po rozbudowaniu rolę kościoła filialnego, cmentarz poewangelicki, pomnikową aleję lip, jak i - gdy poszukamy - pozostałości dawnego folwarku.

Odcinek 3: Węgorzewo Koszalińskie – Kościernica. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe.

W centrum wsi nasz szlak wraz z trasami gminy Sianów  skręca w prawo w drogę gruntową, gdzie po 150 m kieruje się na południe, docierając do skraju lasu. Dochodzimy ponownie do szlaków tras rowerowych gminy Sianów, „Bike the Baltic”, czarnego łącznikowego „Greenway”, czerwonego „Sianowska Kraina Słońca” i zielonej trasy nr 2. Na skraju lasu skręcamy w lewo i wchodzimy w las. Po około 2 km drogą leśną dochodzimy do skrzyżowania – przecinamy żółty szlak rowerowy „Megalitów” oraz Szlak Konny Pomorza Środkowego. Idziemy dalej na wprost, mijając po lewej stronie cmentarz (w jego okolicy dwa pomnikowe drzewa: klon zwyczajny i lipa drobnolistna), a z prawej strony w oddali zabudowę miejscowości Szczeglino z kościołem neogotyckim z 1908 r. Szlak prowadzi dalej na wschód. Po około 650 m odchodzi od nas czerwona trasa rowerowa w lewo skos. Poruszamy się cały czas drogą leśną. Na trasie szlaki rowerowe odchodzą w lewo na kilkaset metrów, aby powrócić do nas na granicy gmin Sianów/Polanów. Dochodzi do nas zielona trasa rowerowa nr 2 gminy Sianów. Skręcamy wpierw łukiem w lewo, a następnie w prawo, mijając po prawej cmentarz i  wchodząc od północnego zachodu do Kościernicy (droga nr 206).

Odcinek 4: Kościernica – Nacław pałac. Nawierzchnia: asfalt, drogi gruntowe, drogi utwardzone.

Uwaga: zmiana oznaczenia z czarnego szlaku na żółto-biało-żółte (paski). W Kościernicy wart zobaczenia jest kościół gotycki pw. MB Królowej Polski z XV w., ruina neoromańskiej kaplicy grobowej, zabytkowy park przypałacowy z połowy XIX w., w którym na uwagę zasługuje pomnikowa lipa drobnolistna o obwodzie pnia 450 cm oraz klon-jawor odmiany Worleei. Odnajdziemy tu również bunkry i schrony poniemieckie. Na cmentarzu przykościelnym znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, kierując się drogą wojewódzką nr 206 na wschód – tutaj zielona trasa rowerowa nr 2 Gminy Sianów odchodzi na południe. My zaś do Nacławia idziemy wspólnie z rowerowym szlakiem rowerowym czarnym łącznikowym Greenway i „Bike the Balitc”.  Po około 1,1 km szlak odbija lekko w lewo skos, w drogę na byłej kolejce wąskotorowej. Mijając pole szlak wchodzi do lasu. Na tym odcinku przecinamy zielony szlak rowerowy „Północny Szlak Hobbitów”. Dawną trasą kolejki dochodzimy do pierwszej zabudowy w miejscowości Nacław, gdzie szlak skręca w prawo w drogę gruntową i kieruje się ponownie do drogi wojewódzkiej nr 206. Następnie idziemy w prawo w stronę pałacu. W centrum wsi szlaki rowerowe odchodzą na wschód drogą numer 206.

Odcinek 5: Nacław pałac – Garbno kościół. Nawierzchnia: asfalt.

W Nacławiu warty uwagi jest pałac eklektyczny rodziny von Senden (obecnie w rękach prywatnych) z przełomu XIX i XX w. oraz park z XVIII w. Pomnikiem przyrody jest bukowa aleja, którą stanowi 430 buków w wieku ok. 200 lat, rosnących na poboczu drogi między Nacławiem a Jacinkami. Kierując się drogą wojewódzką nr 206 na południe przez około 350 m, dochodzimy do rozwidlenia, gdzie idziemy na wprost (kierunek południowy). Wędrujemy około 3,5 km (po drodze mijamy stary cmentarz po lewej stronie) i dochodzimy do wsi Garbno, gdzie znajduje się szachulcowy kościół św. Antoniego, wybudowany w 1769 r. na miejscu świątyni gotyckiej z 1550 r.  Jest tu też pałac rodziny von Senden z 1859 r., otoczony niegdyś parkiem, obecnie w stanie szczątkowym. Na skrzyżowaniu węzeł ze szlakami rowerowymi: „Bike the Baltic” i niebieskim szlakiem „Polanowski Trakt Przyrodniczy” oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba.

Odcinek 5: Garbno kościół – Polanów Święta Góra Polanowska. Nawierzchnia: asfalt, beton, bruk, drogi utwardzone, drogi gruntowe.

Wspólny przebieg do Dadzewa z Pomorską Drogą Świętego Jakuba. W centrum wsi skręcamy w lewo, a na kolejnym rozwidleniu w lewo skos. Początkowo brukiem, później drogą utwardzoną (przeciwpożarowa) wędrujemy na północny zachód. Dochodzimy do cmentarza (w jego okolicy pomnikowa lipa drobnolistna), a następnie do dużego gospodarstwa rolnego – osada Dadzewo. Na skrzyżowaniu w Dadzewie skręcamy w prawo, a Pomorska Droga Świętego Jakuba w lewo. Przez około 2 km poruszamy się po drodze polnej. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo skos, dalej szlak prowadzi drogą do wsi Rosocha, gdzie skręca w lewo w kierunku północnym w drogę polną. W miejscowości znajduje się pomnik (kamienny) poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Rosochy. Na skrzyżowaniu węzeł ze szlakami rowerowymi: „Bike the Baltic” i niebieskim szlakiem „Polanowski Trakt Przyrodniczy” oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba, które po chwili kierują się na południe. My poruszamy się drogą polną w kierunku północnym.

Przed wsią Jacinki do szlaku dochodzą szlaki rowerowe „Bike the Baltic” oraz czarny łącznikowy Greenway. Skręcamy w prawo i wchodzimy w utwardzoną drogę po dawnej kolejce wąskotorowej. Szlak schodzi w dół wraz z rowerowym „Bike the Baltic”, Pomorską Drogą Świętego Jakuba (towarzyszy nam już do samego końca szlaku) oraz czarnym łącznikowym Greenway. Dalej droga wchodzi w las, i lekko skręcając, przechodzi w nasyp kolejowy. Kierujemy się nim, podziwiając otwarte polanowskie przestrzenie. Dochodząc do Polanowa droga zmienia się w leśną, a następnie w asfaltową, gdy przechodzimy pod starym wiaduktem kolejki wąskotorowej. Uwaga: od wiaduktu szlak zmienia kolor z żółto-białego na czarny!

Przy skrzyżowaniu z ulicą Zacisze dochodzi szlak zielony (Polanów-Mostowo). Na skrzyżowaniu szlak skręca w prawo ku Świętej Górze Polanowskiej. Po chwili jesteśmy na parkingu leśnym z wiatami i ławkami. Maszerujemy na wprost, kierując się na szczyt leśną drogą (miejscami płyty), wzdłuż której ustawiono 20 rzeźbionych w drewnie stacji różańcowych. Na zboczu góry bije źródełko, któremu przypisuje się „uzdrawiającą moc”. Na szczycie Świętej Góry (156 m n.p.m.) szlak kończy/zaczyna swój bieg. Od parkingu Pomorska Droga Świętego Jakuba oznakowana jest białą muszlą. W XII w., za sprawą św. Ottona z Bambergu, na górze powstała drewniana kaplica pod wezwaniem Maryi. Na początku XIV w. cystersi wybudowali tu kaplicę. Obecnie w tym miejscu stoi pustelnia franciszkańska. Na szczycie jest miejsce odpoczynku z wiatami.Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego