Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 02.06.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak kajakowy rzeką Wieprza

19.09.2018

Rzeka Wieprza praktycznie jest spławna od mostu niedaleko miejscowości Bożanka na trasie Słupsk-Miastko. Jednak polecam spływ zacząć na prawym jej dopływie, Pokrzywnie, z miejscowości Trzebielino lub na Studnicy w miejscowości Kawcze. Na pokonanie jej przez grupę młodzieży w taki sposób, aby można było przyjemnie wspominać spływ i zapamiętać coś ciekawego potrzeba byłoby minimum 7-8 dni. Oczywiście wprawni kajakarze i niewielkie grupy mogą ją przebyć w 4-5 dni. Ale czy w tym wypadku będzie czas na podziwianie przyrody.

Proponuję etapy około 4 godzinne. Z doświadczenia wiem, że powyżej tego czasu płynięcia spływ staje się już dla grupy męczący, tym bardziej jeżeli cały ekwipunek przewozimy w kajaku.

Szlak Wieprzy jest dosyć trudny i uciążliwy w górnym i środkowym biegu. Napotkać tam można liczne zwalone drzewa. Konieczne będzie również przenoszenie kajaków przy elektrowniach i młynach wodnych. Na tych odcinkach Wieprza nie jest rzeką dla początkujących. Dopiero poniżej Korzybia Wieprza staje się trasą łatwą i dogodną nawet dla masowych spływów.

Proponowane trasy

Bożanka – Popielewko (8km). Początkowo rzeka płynie przesz las szybkim. Przy ujściu Pokrzywnej do Wieprzy, krótki odcinek łąkowy, po czym ponownie wpływa w głąb lasu i przybiera charakter górski: bystrza, zwalone drzewa na nurcie, duże głazy. W pobliżu
Popielewka jest most, a przed nim na prawym brzegu leśne pole biwakowe;

Popielewko – Kawka (11km) Jeszcze przez dwa kilometry w korycie pojawiają się częste bystrza, po czym nurt uspokaja się. Odtąd trudność stanowią głównie zwalone drzewa. Mijamy ujście rzeki Studnicy z lewej strony, a następnie most drogowy przy Biesowicach. Gdy nurt się uspokaja to znak, że dopływamy do miejscowości Kawka.  Przy moście z prawej strony zagospodarowane pole biwakowe, w pobliżu leśniczówka łowiecka.

Kawka – Kępice (10km) Etap przepiękny ale i uciążliwy przy załadowanych kajakach. Na trasie kilka przenosek przy elektrowniach. Płyniemy praktycznie zalewami. Za elektrowniami pojawiają się krótkie bystrza. W Kępicach najdłuższa przenoska. Lądujemy z prawej strony przy drewnianym mostku i przenosimy kajaki za elektrownię wodną prawym brzegiem. Najpierw droga bitą do końca ogrodzenia, następnie drogą leśną w lewo i dróżką w dół do rzeki, łącznie ponad 300 metrów. Ja proponuję jeszcze 300m przenoski do jeziora Obłęskiego. Tam można rozbić obóz, a nawet zrobić sobie jednodniowy odpoczynek.

Kępice – Korzybie (10km) Za elektrownią kilka nieznacznych bystrz i poprzewracanych drzew. Startując z jeziora znajdujemy wyjście i po około 1 km dopływamy do Wieprzy. Mijamy  zniszczony mostek drewniany przy Osieczkach a następnie most kolejowy. Na tym odcinku nurt rzeki jest stosunkowo szybki zatem wymagana jest szczególna ostrożność ze względu na przeszkody jakim są przewrócone drzewa. Zbliżając się do Korzybia z prawej strony widoczna stacja kolejowa. Za jednym z zakrętów natrafiamy na drewniany most.  Przed nim na łące z lewej strony można rozbić obozowisko.

Korzybie – łąka w okolicy Sławna (ok. 15km) Na początku mijamy bystrza i szereg przeszkód pod wiaduktem kolejowym oraz duży próg wodny przy pokonywaniu, którego można wykonać wiele ciekawych zdjęć pamiątkowych. Dalej przeszkody praktycznie znikają i płyniemy łąkami. Można płynąć tak długo jak będzie się chciało. W każdym razie nie musimy zakładać dopłynięcia do Sławna jeżeli cały ekwipunek zabierzemy na Kajaki.

Łąka w okolicy Sławna – Staniewice (ok. 15 km) Etap łatwy jednak przed Sławnem mamy do pokonania zaporę wodną, przez którą trzeba przenieść kajaki. Jeżeli będą one załadowane ekwipunkiem obozowym zatem będą ciężkie. Zajmie to trochę czasu. W Sławnie w zależności od finansów można pójść na obiad i zrobić zaopatrzenie. W Sławsku po lewej stronie duże wiaty i pole namiotowe, przygotowane dla kajakarzy.

Staniewice – Stary Kraków (14km) Od miejscowości Tyn płyniemy przełomem Wieprzy. Na rzece pojawia się dużo poprzewracanych drzew. Niekiedy kajaki trzeba przerzucać górą lub przenosić brzegiem. Obozowisko możemy rozbić na łące z lewej strony przed mostem do Starego Krakowa.

Stary Kraków – Darłowo (17 lub 22 km)  Ilość przeszkód drastycznie się zmniejsza a nurt rzeki spowalnia. Praktycznie ok 5km przed Darłowem trzeba płynąć na Wiosłach. Przed Darłowem niewielki kemping na lewym brzegu, pomost, możliwość wynajęcia domku lub rozbicia namiotu po uzgodnieniu. Spływ kończymy na wyspie Łososiowej w Darłowie (17 km) lub w porcie jachtowym w Darłówku Zachodnim (22 km). W tym jednak przypadku musimy przenosić kajaki z lewej strony wyspy między jazami. Z prawej strony mijamy zamek w Darłowie, obecnie muzeum. Płynąc dalej musimy uważać na ruch statków! Mijamy ujście rzeki Grabowej z lewej strony i 50 m dalej skręcamy w lewo do portu jachtowego w Darłówku Zachodnim. Można zaplanować wyjście w morze i wodowanie na plaży, jednak w tym wypadku należy otrzymać zgodę w bosmanacie portu.


Opracował
Instruktor kajakowy Włodzimierz ZimnowłockiKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego