Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 02.06.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak kajakowy na rzece Dzierżęcince

19.09.2018

Od stycznia 2017r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zezwala na płyniecie ornitologicznym rezerwatem jeziora Lubiatowskiego, ale gdyby w przyszłości miało się to zmienić spływ rzeką Dzierżęcinką byłby chyba największą atrakcją Koszalina. Być może uda się otrzymać zgodę na jego organizację np. późną jesienią lub zimą.

1 dzień, Manowo-Koszalin
Startując z Koszalina można dojechać wąskotorówką do Manowa, co jest dodatkową atrakcja imprezy. Pociąg porusza się bardzo wolno, przez co możemy podziwiać okoliczną przyrodę.
Spływ zaczynamy na początku miejscowości, z mostku na drodze p.poż nr 15. Po około 30 min docieramy do jeziora Bonińskiego. Największą przeszkodą jest znalezienie przejścia do jeziora Lubiatowskiego. Warto skorzystać z pomocy przewodnika lub osoby, która zna trasę, gdyż w przeciwnym wypadku możemy stracić na to ponad 2 godziny lub w ogóle nie znaleźć przejścia i wrócić do Manowa. Przeprawa i tak zajmie nam ok 30 min. Na jeziorze Lubiatowskim poruszamy się przey lewym brzegu. Całe jezioro jest zarośnięte trzcinami. Po około 3 km wypatrujemy przerwy miedzy drzewami. To znak, że w tym miejscu odpływa Dzierżęcinka. Wbijamy się w trzcinę i szybko trafiamy na rzekę. Zaraz na początku pojawia się niewielka zatoczka, przy której możemy zrobić krótki odpoczynek. Od tego miejsca też można rozpocząć pływanie omijając rezerwat.  Dalej rzeka praktycznie płynie bez przeszkód. Tylko raz pojawia się niewielka przenoska kajaków.  Rzeka płynie wśród łąk, trzcin i lasów. Spokojne dopływa do „Wodnej Doliny”, gdzie możemy zakończyć spływ.Przy sprawnej organizacji na pokonanie tej trasy potrzebujemy ok. 4 godzin.

2 dzień, Koszalin-Jamno
Schodząc na wodę z okolic Wodnej Doliny przy ulicy 3-go Marca w Koszalinie zachwycić nas może przede wszystkim jej szybki nurt, wspaniałe spojrzenie na Koszalin z pozycji rzeki oraz dziesiątki mostów i różnych budowli, które przy odpowiednim poziomie wody możemy przepłynąć bez wysiadania z kajaka. Niestety dopływając do młyna musimy je przenieść. Zaraz za nim pojawiają się kolejne bystrza i tylko umiejętność czytania wody sprawia, że możemy swobodnie płynąć kajakiem. Omijamy pojawiające się niewielkie mielizny, kamienie zaburzające normalny ruch wody, wyszukujemy najgłębszych miejsc w niewielkim korycie rzeki. Jest ona wartkim potokiem z tysiącem kamieni, setek bystrzy i mielizn. Rzeka o kryształowej wodzie, żyjącej zdrowej roślinności, pełna ptaków (zimorodków, łysek, kaczek, łabędzi, kormoranów). Rzeka która miesza osiągnięcia współczesnej cywilizacji ze starymi, zniszczonymi budowlami hydrologicznymi. Te 8 km rzeki to skarb. Jednak znajduje się na niej jedno niebezpieczne miejsce. W okolicy starej papierni i wiaduktu kolejowego rzeka znika na około 100m pod ziemią. Zanim zaczniemy spływ należy sprawdzić to miejsce. Zbyt dużo wody może całkowicie zalać przejście. Wpłyniecie w takim wypadku może być tragiczne w skutkach. Taka sytuacja zdarza się tylko podczas bardzo intensywnych deszczy. Jednak i to nie musi być przyczyną rezygnacji. Spływ możemy zacząć za przeszkodami, np. na ścieżce łączącej ulicę Martina Kinga z Batalionami Chłopskimi. Możemy się cieszyć rzeką, aż do drogi Na Jamno. Tam przenosimy kajaki i zrzucamy na 3 km kanał prowadzący do Jamna. Jest to odcinek mało atrakcyjny ale taki jest jego charakter. Wpływając na jezioro Jamno kierujemy się na prawo i po 800m dopływamy do przystani w miejscowości Jamno.

Opracował
Instruktor kajakowy Włodzimierz ZimnowłockiKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego