Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 02.06.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak kajakowy na rzece Chotla

Rzeka Chotla (długość 38 km), lewy dopływ Radwi źródła swoje ma w bukowym lesie położonym 1,5 km na północ od wsi Wiełdkowo (gm. Tychowo). W górnym brzegu rzeka ma wybitnie górski charakter, płynie w głęboko wyciętym wąwozie, wśród głazów narzutowych. Dla kajaków rzeka dostępna jest na odcinku 32 km . Najbardziej wygodnym miejscem do rozpoczęcia spływów jest wieś Tyczewo. Szlak należy do uciążliwych ze względu na dużą ilość przenosek. Dodatkowo rzeka płynie przez obszar Natura 200 co powoduje, że ilość przeszkód na pewno z roku na rok będzie rosła, tym bardziej, że zadomowiło się tam ogromnie dużo bobrów. Najlepiej nadaje się do pływania na kajakach jednoosobowych. Jednak dla wprawionych kajakarzy nie ma to żadnego znaczenia. Na pokonanie całego szlaku potrzeba co najmniej trzy dni. Zanim wybierzesz się na spływ zastanów się, czy na pewno o takie pływanie ci chodzi.

Tychowo - Bukówko (26,7 km). Kajak wodujemy tuż za zburzonym młynem wodnym położonym na trasie Tyczewo-Pobądz. Ok. 2 km płyniemy wśród kompleksu leśnego. Przez cały czas towarzyszą nam zwalone drzewa, które w większości można pokonać bez wysiadania z kajaka.  Mijamy drewniany most,  zniszczone spiętrzenie wody, niską kładkę i podwodny próg. Za punktem czerpania wody (trzy progi wodne) wpływamy na łąki. Aż do samego Bukowa możemy nie martwić się przeszkodami. Dopływamy do wsi Bukowo (22km), położonej na prawym brzegu. Dalej trasa bardzo malownicza, teren staje się coraz bardziej podmokły, zalesiony, głównie czarna olcha. Liczne powalone pnie najczęściej można ominąć. Mijamy osadę Retowo i powoli dopływamy do wsi Bukówko (17,8 km). Znajduje się tam zespół parkowo - pałacowy, kościół i pałac z bardzo życzliwą obsługą, w którym można przenocować. Na pokonanie tego etapu potrzebujemy 5-7 godzin w zależności od wielkości grupy i jej umiejętności.

Bukówko – Zaspy Małe. Początkowo ilość przeszkód jest niewielka. W odległości 15,2 km od ujścia, tuż przy zniszczonym spiętrzeniu wynosimy kajak i przenosimy lewym brzegiem na odcinku 40 m. Chotla zaczyna płynąć szeroką doliną, której lewy brzeg jest zalesiony i dość stromy. Liczne pnie drzew nie dadzą o sobie zapomnieć. Mijamy wieś Słonino (12,2 km). Przy mostach: kolejowym i drogowym występują ostre kamienie! Dalej odcinek do wsi Zaspy Małe (6,6 km) praktycznie beż uciążliwych przeszkód. Czas płynięcia ok 5-6 godzin

Zaspy Małe – rzeka Radew. Zaraz za mostem znajdują się trzy spiętrzenia wodne. Konieczność przeniesienia kajaka na odcinku 30 m. Dalej, aż do ujścia płyniemy wśród bardzo malowniczej okolicy. Niestety Wiele poprzewracanych drzew nie da się ominąć. Około 4,8 km od ujścia wpływamy w bardzo malowniczy, porośnięty lasem przełom. Jest to najładniejszy odcinek pod względem przyrodniczym oraz widokowym. Mijamy prawy dopływ Zaspinka i na wschód od rzeki - wzniesienie Dębowa Góra 750 m n.p.m.  Tuż przed ujściem zastawka pstrągowa. Przenosimy kajaki prawym brzegiem na odległość ok. 100m. Około 300 m dalej wpływamy do rzeki Radew. Na pokonanie tej trasy potrzebujemy około 5-6 godzin. Warto jeszcze płynąć 30 min. rzeką Radew do Wroniego Gniazda i tam zakończyć spływ.

Opracował
Instruktor kajakowy Włodzimierz ZimnowłockiKomentarze

typ
10 dopelniacz_May, 21:22
nie wiedziałem, że na pomorzu mamy 750 metrowe góry jak wynika z artykułu :D a Zaspinka to ZASPIANKA


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego