Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 02.06.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak kajakowy na rzece Bagiennica

Grabowa z Bagiennicą

Kilka lat temu, gdy w Bukowie Morskim funkcjonowała hodowla pstrągów rzeczka Bagiennica płynęła bardzo szybko. Czas płynięcia wraz z ogniskiem wynosił ok. 4 godzin (15 km). Jednak, gdy w 2017r. zamknięto pstrągarnię, ograniczano również ilość płynącej wody. To spowodowało, że Bagiennica jest przyjemna do pływania tylko wiosną lub po obfitych deszczach. W przeciwnym wypadku mamy 15 km galer po wodzie stojącej. Jednak dla osób lubiących wyzwania nie ma to żadnego znaczenia.

Kajaki wodujemy z łąki znajdującej się przy moście na trasie Bielkowo – Jeżyczki. Początkowo płyniemy Grabową. Jest ona szeroka, bez przeszkód zatem świetnie się nadaje dla osób, który pierwszy raz siedzą w kajaku, gdyż można się nauczyć podstawowych manewrów. Po około 30-40 min. Dopływamy do rozwidlenia. Wpływamy na Bagiennicę, która jest lewą odnogą Grabowej. Od razu widać, że przyroda się zmienia. Płyniemy wśród trzcin i po około 100 m dopływamy do niewielkiego spiętrzenia wodnego. Przy wyższym poziomie wody można je spłynąć bez wysiadania z kajaka. Czasami zmienia się on w niebezpieczne z bystrze z silnymi cofkami. Wówczas często dochodzi do wywrotek. Przy odpowiednich umiejętnościach lub odpowiedniej asekuracji przez ratowników i instruktorów można ich uniknąć. Przy niskim poziomie wody przenosimy kajaki, Bezpośrednio za nim gałęzie drzew nisko wiszą nad wodą i zwężają koryto rzeko na szerokość 2-3 kajaków. Płynąć obok siebie zwykle lądujemy w krzakach. Następnie pokonujemy betonowy most. Wysoki poziom wody często zmusza płynących do całkowitego schowania się w kajaku. Rzeka zaczyna meandrować. Następnie rzeka staje się rekreacyjna. Można płynąć w tratwach lub dać się ponieść jej nurtowi. Przy następnym moście robimy odpoczynek, rozpalamy ognisko i pieczemy kiełbaski. Dalsza trasa jest bardzo ładna pod względem przyrodniczym. Za każdym zakrętem rzeka zaskakuje nowymi widokami. Zmieniają się one o każdej porze roku. Najładniejsze są wiosną lub jesienią. Płyniemy obok suchego lasu, wśród bagien z których często wypływają różne ptaki wodne. Czasami rzekę przeskakują dziki, sarny, jelenie. Bardzo często można spotkać pływające zaskrońce. Brzegi porastają różnego rodzaju kwiaty, bluszcze, kolorowe krzewy. 30 min przed końcem spływu rzekę przykrywa parasol starych drzewa. Mijając kolejne mosty i  zbliżamy się do Bukowa Morskiego. Spływ kończymy z lewej strony przy remizie strażackiej uważając, aby nie wpłynąć na teren pstrągarni. Charakterystycznym elementem remizy jest stalowy pomost służący do poboru wody znajdujący się przy lewym brzegu.

Opracował
Instruktor kajakowy Włodzimierz ZimnowłockiKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego