Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Trasa rowerowa - Na spotkanie z Hobbitami ( kolor czarny - 13,7 km)

Trasa: Przytok – Ratajki – Sierakowo Sławieńskie - Sowno

Czarny szlak rowerowy bierze swój początek na parkingu leśnym w Przytoku. W tym miejscu krzyżuje się kilka szlaków rowerowych. My proponujemy drogę żużlową która prowadzi równolegle ze szlakiem czerwonym. Poruszamy się cały czas głównym traktem do 1,8 km, gdzie skręcamy w lewo zjeżając na skrzyżowaniu lekko w dół (czerwony szlak również skręca w lewo). Po stu metrach przejeżdżamy przez drewniany mostek i kontynuujemy jazdę drogą gruntowa kierując się do drogi asfaltowej (2,3km). W tym miejscu skręcamy w prawo i poruszamy się droga asfaltowa (pojawiają się również znaki szlaku niebieskiego). Po przejechaniu kolejnych 1000 metrów „wita” nas tablica Ratajki (3,3km).

Na 4 kilometrze naszej trasy szlak niebieski odbija w prawo, my jedziemy nadal prosto. Po kolejnych 100 metrach, przed przystankiem autobusowym skręcamy w lewo, mijając po lewej krzyż przydrożny i sklep spożywczy. Poruszamy się płytami betonowymi. Po przejechaniu następnych 400 metrów (4,5km) po prawej stronie mijamy żwirownie. Teraz poruszamy się cały czas droga gruntowa jadąc prosto. Na 6,4 kilometrze mijamy drewniany mostek, jedziemy jeszcze 100 metrów aż do drogi przeciwpożarowej gdzie skręcamy w prawo i po kolejnych 100 metrach mijamy kolejny drewniany mostek.


Poruszamy się lekko pod górę, na 7,4 kilometrze odbijamy lekko w lewo. Od tego miejsca aż do wioski Sierakowo Sławieńskie po lewej i prawej stronie mijamy tablice edukacyjne o faunie i florze występującej w lasach. Jedziemy jeszcze 1,1 kilometra (8,5km). Dojeżdżamy do kostki brukowej, gdzie skręcamy w prawo, a po kolejnych 100 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Tam przy krzyżu przydrożnym kierujemy się w prawo (po lewej stronie w oddali widać kościół).  Jedziemy cały czas asfaltem i na 8,7 km naszej wędrówki po lewej stronie widać wioskę Hobbitów.
Teraz cały czas drogą asfaltową kierujemy się do Sowieńskiego Młyna (tu warto zatrzymać się i zobaczyć młyn oraz zabudowania gorzelni), gdzie przejeżdżamy przez most (11,2 km). Po 200 metrach na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo w drogę gruntowa (asfaltowa odbija w prawo). Tak jedziemy 400 metrów, gdzie dojeżdżamy do drogi asfaltowej (11,7km). Tam skręcamy w lewo.


Po przejechaniu 2,7 km dojeżdżamy do Sowna (13,4 km). W lewo odbija droga, my natomiast jedziemy prosto, gdzie po 100 metrach skręcamy na Sowno (wieś przed betonowym płotem). Jeszcze 200 metrów ( 13,7 km) i dojeżdżamy do placu przed kościołem, gdzie znajduje się pomnik z I wojny oraz pomnikowe drzewa m.in. dąb szypułkowy. Końcowy odcinek szlaku biegnie cały czas asfaltową, mało uczęszczana drogą.


Trasa bardzo łatwa  do pokonania nawet przez mało wytrawnych rowerzystów.Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego