Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Trasa rowerowa - Kościoły gotyckie gminy Sianów ( kolor żółty - 30,1 km)

Trasa: Sianów- Karniszewice- Dąbrowa- Wiekowice- Dobiesław- Bielkowo- Iwęcino- Rzepkowo- Osieki

Naszą wędrówkę szlakiem kościołów gotyckich rozpoczynamy na placu przy pomniku Jana Pawła II. Zanim wyruszymy, możemy obejrzeć wnętrze najcenniejszego zabytku w Sianowie – XVI kościoła pw. św. Stanisława Kostki.
Trasa jest łatwa, prowadzi drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Stworzona jest z myślą o całych rodzinach, nawet z małym doświadczeniem jazdy na rowerze.


Wyjeżdżamy ulicą Armii Polskiej kierując się w stronę Gdańska. Na trzecich światłach, po przejechaniu 400 metrów, skręcamy w lewo w kierunku Skibna. Teraz poruszamy się główną drogą do Skibna i na rozwidleniu dróg (1,7 km) skręcamy w prawo w polną drogę (trasa od tego miejsca prowadzi równolegle z czarnym szlakiem).Jedziemy cały czas prosto 4 km (5,7km) po prawej stronie mijamy cmentarz z pomnikową lipą. Po 200 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo. Po 100 metrach szlak  czarny odbija w prawo, a my jedziemy prosto i po prawej stronie mijamy kościół w Karnieszewicach (6,2km). Jedziemy kilometr w dół i na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo (6,3 km) poruszając się dalej asfaltem.

Po przejechaniu kolejnego kilometra kończy się droga asfaltowa (7,3 km) i skręcamy w prawo w drogę gruntową, a po kolejnych 200 metrach w lewo (tu wspólny przebieg ze szlakiem zielonym). Cały czas jadąc prosto pomiędzy polami dojeżdżamy do pierwszych zabudowań w Dąbrowie(dom nr 4) i docieramy do wioski tematycznej „Wioska Zdrowego Życia” (9,6 km).


Dalej poruszamy się drogą asfaltową, gdzie przy krzyżu przydrożnym (10,2 km) skręcamy w prawo. Po przejechaniu 100 metrów mijamy kościół (10,3km). Cały czas prosto prowadzi nas droga asfaltowa. Po 400 metrach  dojeżdżamy do cmentarza i zaraz za ogrodzeniem skręcamy w lewo i jedziemy prosto przez pole do drogi gruntowej prostopadłej( (11,3 km), gdzie kierujemy się w prawo. Przejeżdżamy przez wioskę około 700 metrów i przy domu numer 30 skręcamy w lewo ponownie do lasu (12,0 km). Po przejechaniu 400 metrów drogą gruntową skręcamy w prawo kierując się na Wiekowice.


Jedziemy prosto, cały czas lasem, docieramy  do przedłużenia drogi, która przechodzi w asfalt (14,9 km). Po 100 metrach przejeżdżamy pod wiaduktem i udajemy się cały czas prosto drogą asfaltową, mijając  remizę OSP (16,3km).
Gdy miniemy po lewej stronie krzyż przydrożny , jedziemy prosto w kierunku na Dobiesławiec. Po przejechaniu 1 km, po prawej stronie mijamy kolejny kościół (17,5 km) .


Nasza trasa dalej wiedzie droga asfaltową do  drogi prostopadłej, gdzie skręcamy w prawo na Bielkowo (18,9 km). Przy kolejnym krzyżu przydrożnym udajemy się  w prawo (od tego miejsca równolegle przebiega szlak niebieski - 21,9 km). Po 300 metrach  na rozwidleniu dróg skręcamy w drogę asfaltową na Iwęcino. Po przejechaniu jednego kilometra droga asfaltowa przechodzi w drogę z płyt betonowych. Wjeżdżamy do Iwięcina (24,6 km), gdzie przy kiosku spożywczym skręcamy w prawo i po 200 metrach docieramy do XIV-wiecznego kościoła (25,1 km).


Dalej jedziemy prosto, mijamy „galerię pod kogutem” oraz pomnik poświęcony żołnierzom z I i II wojny światowej (25,2 km). Wjeżdżamy na dość ruchliwą drogę asfaltową i po 400 metrach, odbijamy w prawo na Rzepkowo (szlak niebieski prowadzi dalej prosto).

Po 800 metrach dojeżdżamy do pierwszych zabudowań w Rzepkowie, gdzie jedziemy cały czas prosto. Po prawej stronie mijamy krzyż przydrożny (26,7 km) i od tego miejsca ponownie przebiega wspólnie szlak niebieski. Płytami betonowymi docieramy do Osiek (29,4km), gdzie szlak  niebieski odbija w lewo, my zaś kierujemy się w prawo. Przed nami na wprost droga lipowa, która wiedzie do dworku Osieckiego. Asfaltem dojeżdżamy do figury Matki Boskiej (29,5 km) i skręcamy przy niej w lewo. Ulicą Jeziorną poruszamy się prosto i przy domu numer 26 skręcamy w prawo. Jedziemy 100 metrów do drogi głównej (29,9 km) gdzie odbijamy  w lewo kierując się na Łazy.  Po 200 metrach dojedzmy do ostatniego kościoła na naszej trasie i pomnika z I wojny światowej (30,1km,).

Tutaj kończymy naszą wspólną przygodę na rowerze.Komentarze

Adam
29 dopelniacz_September 2015, 23:28
Jeśli ktoś chce na mapie zobaczyć, zapraszam: https://www.openstreetmap.org/relation/3136299


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego