Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Trasa rowerowa - Śladami końskich podków ( kolor niebieski - 57,4 km )

Trasa: Skwierzynka- Osieki- Rzepkowo-Iwięcino- Bielkowo- Wierciszewo-Skibno-Sucha Koszalinska-Kedzierzyn-Kłos- Maszkowo- Węgorzewo    - TRASA TRUDNA

Zapraszamy na ciekawą trasę krajoznawczą z licznymi walorami przyrodniczymi, zabytkami, pomnikami oraz Ośrodkami Jazdy Konnej w Rzepkowie, Skibnie, Kędzierzynie.  Malownicza trasa pozostawi wiele niezapomnianych wrażeń z odbytej wędrówki. 


Trasa rozpoczyna się przy krzyżu przydrożnym w Skwierzynce (dom nr 26 - przystanek PKS). Zjeżdżamy w dół droga asfaltową do rozwidlenia dróg (ok. 200 metrów), na którym skręcamy w lewo, gdzie poruszamy się droga gruntową (miejscami żużlową).


Po 1,0 km dojeżdżamy do lasu. Od tego miejsca zalecamy ostrożną jazdę – droga podmokła i rozjeżdżona przez pojazdy terenowe. Po 300 metrach (1,5km) dojeżdżamy do pierwszej tablicy „Unieskie Moczary”. Warto zostawić rower i udać się na krótki spacer, aby obejrzeć obszary wodno- błotne objęte ochroną. Po następnych 400 metrach znajduje się kolejna tablica „Torfowiska bałtyckie” – tu również warto wejść na kładkę drewnianą – dość śliską. Gdy przejedziemy 2,8 km, skończy się nasza „jazda terenowa”.

Droga poprawia się i od tego miejsca jest trawiasta. Dojeżdżamy do rzeki Unieść (3,2km), gdzie widać pozostałości spalonego mostu, który na wielu mapach występuje jako przejezdny. My skręcamy w lewo i  poruszamy się wałem przeciwpowodziowym. Po przejechaniu 600 metrów czeka na nas wiata. Możemy tu odpocząć i zachwycać się urokami rzeki Unieść (tablica informacyjna - „Nie tylko plaża”). Jedziemy jeszcze  1,9 km do mostu (5,1km), gdzie możemy podziwiać piękne widoki jeziora Jamno.


Wjeżdżamy na most i jedziemy płytami betonowymi 1,1km (6,3km) dojeżdżając do drogi asfaltowej. Następnie skręcamy w lewo na Osieki i jedziemy droga asfaltową do tablicy z kierunkowskazem „Rzepkowo” (6,9km). Po lewej stronie można zwiedzić dworek Osiecki , pomnikową aleję lipową , kościół i pomnik z I wojny  światowej.
Poruszamy się płytami betonowymi, aż do pierwszych zabudowań w Rzepkowie. Droga przechodzi tu w asfalt. Przy krzyżu przydrożnym (przystanek PKS) skręcamy w prawo. Asfaltem dojeżdżamy do Ośrodka Jazdy Konnej w Rzepkowie (10,6km).


Dalej poruszamy się prosto do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo na Iwęcino. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, gdzie skręcamy w lewo (przy pomniku z I i II wojny światowej -12,6 km). Po 100 metrach mijamy galerię „Pod Kogutem” oraz XIV-wieczny, gotycki kościół.


Po kolejnych 100 metrach przy kiosku spożywczym (12,8km) skręcamy w lewo w kierunku Bielkowa. Po prawej stronie mijamy szkołę (latem schronisko PTSM). Płytami betonowymi udajemy się do Bielkowa, dojeżdżając do prostopadłej drogi asfaltowej (15,7km). Skręcamy w prawo i poruszamy się drogą asfaltowa, mijając po drodze przystanek PKS Kolonia Iwięcino (18,1 km) i dalej dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie kierujemy się na Wierciszewo. Przejeżdżamy całą miejscowość i docieramy do parkingu leśnego przy drodze (21,1 km).

Z parkingu 50 metrów dalej skręcamy w prawo do lasu. Tu poruszamy się drogami gruntowymi 2,3km. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo na mostek, a po kolejnych 900 metrach docieramy do wiaduktu kolejowego (24,3km). Poruszamy się drogą asfaltową mijając Dworzec PKP Skibno (25,3km) i dojeżdżając  do rozwidlenia dróg przed Sianowem. Tutaj skręcamy w prawo – kierunek na Łazy (26,3km). Jadąc ścieżką rowerową (równoległy szlak czarny) do wiaduktu, pod którym przejeżdżamy udając się do kolejnego Ośrodka Jazdy Konnej w Skibnie, który mijamy po prawej stronie(27,2km).


Po pobycie w Ośrodku i obejrzeniu zabytkowego dworku, płytami betonowymi udajemy się w kierunku boiska sportowego. Za boiskiem skręcamy w lewo (27,8km) i poruszamy się drogami polnymi do Suchej Koszalińskiej (pierwsze zabudowania - 30,3 km). Gdy dojedziemy do drogi asfaltowej skręcamy w lewo, kierując się do Skibienka. Jedziemy asfaltem do rozjazdu dróg kierując się na Koszalin, a następnie skręcamy w prawo (32,2km) wjeżdżają w drogę z kostki brukowej prowadzącej do stacji paliw. Jedziemy do betonowego mostu na rzece Unieść (34,4 km). Teraz poruszamy się drogami położonymi pomiędzy polami i nimi dojeżdżamy do Kędzierzyna (37,5km). Gdybyśmy skręcili w prawo możemy dojechać do kolejnego Ośrodka Jazdy Konnej w Kędzierzynie.


Nasza trasa skręca w lewo (poruszamy się asfaltem 1 km). Za mostem po 100 metrach skręcamy w lewo do lasu (40,9 km). Poruszamy się drogami gruntowymi do drogi krajowej  Gdańsk – Szczecin (42,3 km). Ostrożnie przejeżdżamy na drugą stronę kierując się na Sianów. Po 400 metrach dojeżdżamy do przystanku PKS w Gorzębądziu i jedziemy jeszcze 350 metrów asfaltem i wjeżdżamy w prawo do lasu. Jedziemy drogą gruntową.


Od 44 km poruszamy się płytami betonowymi równolegle do drogi krajowej Szczecin – Gdańsk. Wyjeżdżamy przy drodze asfaltowej (po prawej krzyż przydrożny 45,1 km), następnie kierujemy się prosto. Przecinając drogę asfaltową  poruszać się będziemy drogą gruntową i leśną 5,4 km. Przez pewien czas jechać będziemy równolegle szlakiem czarnym. Gdy dojedziemy do parkingu przed drogą asfaltową (50,5km) znajduje się „szlaban leśny”. Tu spotykamy szlaki piesze czerwony i żółto-biało-żółty łączący Świętą Górę w Polanowską i Górę Chełmską.


Na drodze asfaltowej skręcamy w lewo  kierując się do Wyszeborza. Mijamy krzyż przydrożny, sklep i przystanek (51,4km). Po przejechaniu 300 metrów (51,7km) skręcamy w lewo w drogę gruntową.


Następnie płytami betonowymi zjeżdżamy w dół 300 metrów i  skręcamy w drogę leśną w prawo, kierując się do drogi asfaltowej (równolegle przebiega ponownie szlak czarny). Gdy osiągniemy 53,5 km, na drodze asfaltowej skręcamy w lewo udając się do przystanku kajakowego na rzece Unieść, który znajduje się po lewej stronie za mostkiem (54,7km). Następnie  kierujemy się do Wegorzewa, gdzie po 500 metrach skręcamy w lewo w kierunku Sianowa. Jedziemy mało uczęszczaną drogą mijając krzyż przydrożny po lewej stronie (57,2km) i dojeżdżając do celu naszej wyprawy - przystanku PKS przy sklepie (57,4km).

W Węgorzewie warto zobaczyć jeszcze kościółek i cmentarz z pomnikiem z I wojny światowej  oraz „domy w kratkę”.Komentarze

NTN
29 dopelniacz_July 2017, 17:16
Zaliczylem fragment Osieki Skwierzynka. Oznakowanie beznadziejne- jechalem na mape w telefonie. Odcinek wzdluz bagna i mokradel powinen byc zamkniety lub wyraznie oznaczony jako niebezpieczny dla zdrowia i zycia- bylem wbbagnie po pas i gdyby zapadl sie ze mna rower nie mialbym jak wyjsc.
Tomek
21 dopelniacz_June 2016, 09:53
Generalnie trasa taka sobie. Dużo odcinków nieprzejezdnych, oznakowanie bardzo słabe. Przy asfaltówkach i drogach utwardzonych jeszcze pojawiają się znaki, ale w kluczowych miejscach terenowych brak. Odcinek Skwierzynka-Osieki jest nieprzejezdny- na odcinku leśnym błoto po kolana (o mało mi bagno roweru nie wciągnęło). Powalone drzewa w poprzek 'drogi'. O hordach komarów nie wspomnę ;) Potem wał przy rzece Uniesta został zaorany i ciągnie się rower w piacho-pyle po kostki. Dużo odcinków po płytach jumbo= mocno idzie w nadgarstki. Odcinek od Skibna do Suchej Koszalińskiej wiedzie przez pola jakieś po uprawach :/ Odcinek Kędzierzyn- Kłos droga leśna po piachu. Nic przyjemnego. Generalnie trasa zniechęciła mnie. Powinna zostać przeprojektowana i porządnie oznaczona.
Ania
17 dopelniacz_July 2013, 16:37
fajnie byłoby gdyby do tych szlaków dodać mapki


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego