Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Trasa rowerowa - Sianowska Kraina w Kratkę ( kolor czerwony - 44,5 km)

Trasa: Sianów-Wegorzewo-Szczeglino-Sowno-Ratajki-Przytok-Sieciemin-Karniszewice-Skibno-Sianów

Urokliwe budownictwo ryglowe, będące przez wiele wieków tradycyjnym elementem krajobrazu Pomorza stało się rzadkością. Dobrze zachowane szachulcowe budynki i domy z „muru pruskiego” można znaleźć już tylko w niewielu miejscach. Na naszej trasie zachowały się miejscowości z zabytkowymi domami, budynkami gospodarczymi i kościoły „w kratkę”.  Wystarczy wsiąść na rower, by znaleźć się wśród nich.


Trasa jest łatwa, prowadzi drogami leśnymi i mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi z ofertą również wielu miejsc o walorach przyrodniczych.


Naszą wędrówkę rozpoczynamy na placu przy pomniku Jana Pawła II w Sianowie. Z placu skręcamy w prawo na ulicę Koszalińską, by po 100 metrach przy remizie strażackiej skręcić w lewo (ulica Piastów). Po kolejnych 400 metrach dotrzemy do kaplicy cmentarnej i przy niej skręcamy w prawo w kierunku na Węgorzewo. Cały czas poruszamy się droga asfaltową.


Gdy dotrzemy do Węgorzewa na końcu wsi pomiędzy zabudowaniami numer 2 i 1 skręcamy w lewo w drogę gruntową – 6,6 km( w tym miejscu również skręca szlak zielony).
Jedziemy cały czas drogą gruntową prosto aż do miejscowości Szczeglino i kierujemy się  w stronę cmentarza ewangelickiego (Lapidarium), które mijamy po prawej stronie (8,9km). Znowu trasa nasza wiedzie droga gruntową i poruszając się cały czas prosto po 700 metrach wjeżdżamy do lasu.


Po przejechaniu kolejnych 1200 metrów po lewej stronie mijamy pozostałości dawnego siedliska (liczne drzewa owocowe - 10,9km). Gdy dojedziemy do 11,2 kilometra naszej trasy, wjedziemy również na szlak zielony. Po 400 metrach szlak zielony odbija w prawo my zaś poruszamy się prosto. Na 13,7 km przejeżdżamy prostopadłą drogę (droga p-poż nr16) jadąc prosto do grobli. Droga jest porośnięta trawą, ale warto zadać sobie trochę trudu by przejechać przez to urokliwe miejsce. Tu należy dokładnie zwrócić uwagę na znaki, gdyż momentami znika droga leśna. Po 200 metrach docieramy do grobli na rzece Polnicy. Tutaj potrzeba trochę wysiłku – przenosimy rowery i udajemy się pod niewielka górkę. Wjeżdżamy do jaru (14,3 km) i tu kończy się najtrudniejszy odcinek naszej przeprawy.


Po 100 metrach skręcamy w lewo na najbliższym rozwidleniu dróg (14,4km). Kontynuujemy wyprawę główną drogą aż do miejscowości Powidz (momentami droga piaszczysta - 16,2 km). Przy krzyżu przydrożnym jest rozwidlenie dróg, my jednak jedziemy prosto. Po  kolejnych 800 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej przy cmentarzu, która skręca w prawo. My jednak wjeżdżamy w kolejną drogę gruntową i nią dojedziemy do Sowna. Po drodze między polami znajdują się przepiękne widoki, którymi można nacieszyć oko.


Na 18,4 kilometrze, przy wylocie z lasu znajduje się kolejne rozwidlenie dróg - tu skręcamy w lewo (18,4km). Po 300 metrach docieramy do kościoła w Sownie z pomnikowym dębem szypułkowym oraz pomnikiem z I wojny światowej. Obok znajdują się przepiękne jesiony wyniosłe. Dalej kierujemy się do drogi Sianów – Jacinki (19,0 km), gdzie skręcamy w lewo i stromym zjazdem w dół drogą asfaltową dojeżdżamy do Ratajek (23,0 km). Za Ratajkami skręcamy w lewo do lasu, gdzie przejeżdżamy przez drewniany mostek (25,4km). Po 100 metrach odbijamy  w prawo i udajemy się do miejscowości Przytok. Drogą żużlową docieramy do wiaty 27,3km).


Tu można zorganizować  dłuższą przerwę. Po odpoczynku po 100 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej i tu skręcamy w prawo. Po kolejnych 300 metrach kierujemy się  w lewo do lasu (wspólny przebieg ze szlakiem czarnym i żółtym). Drogą leśną poruszamy się do Sieciemina, mijając po prawej stronie na 28.2 km rezerwat „Siecieminskie Rosiczki”, zaś po kolejnych przejechanych 800 metrach po lewej rezerwat „Siecieminskie Źródliska”. Gdy dotrzemy do Sieciemina (30,7km) skręcamy w lewo przy kościele i jedziemy teraz „wspólnie” ze szlakiem czarnym. Szlak żółty prowadzi nas prosto do wsi.


Na 32,5 kilometrze szlak czarny odbija w prawo, my zaś jedziemy prosto około 1400 metrów. Tu dojeżdżamy do drogi prostopadłej, gdzie skręcamy w prawo na drogę żużlową, która docieramy do drogi krajowej  Gdańsk – Szczecin (34,9km). Ostrożnie przejeżdżamy na drugą stronę i wjeżdżamy do Karniszewic. Na 35,9 km mijamy po prawej stronie kościół oraz sklep spożywczy. Zjeżdżamy do rozwidlenia dróg asfaltowych, gdzie odbijamy w lewą stronę kierując się do Arboretum (37,9km).  Jedziemy drogą ułożoną z kamieni polnych, następnie mijamy przejazd i kierujemy się  do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w lewo (38,8km). Po lewej stronie znajduje się parking leśny.


Od tego miejsca jedziemy cały czas drogą asfaltową mijając w Skibnie dworzec PKP (41,7km). W Skibienku na 42,7 km znajduje się rozwidlenie dróg (początek szlaku zielonego, zaś szlak niebieski odchodzi w prawo, czarny i żółty w lewo w drogę gruntową. My jedziemy ulicą Dworcową do sygnalizacji świetlnej (44,1 km), gdzie skręcamy w prawo.  Po 300 metrach przejeżdżamy obok ratusza i docieramy na placu z pomnikiem Jana Pawła  II i tablicą poświęconą powstańcom listopadowym (44,5km).


W ten oto sposób zakończyła się nasza podróż po „Krainie w Kratkę”, miejscu - gdzie czas się zatrzymał ......Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego