Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Trasa rowerowa - Z Greenwaya nad morze ( kolor czarny - 27,6 km)

Trasa: Węgorzewo- Szczeglino- Kościernica- Nacław- Jacinki- Polanów

Trasa którą proponujemy jest łącznikiem szlaku „Greenway” ze szlakami nadmorskimi. Jej wyjątkowy charakter polega na wykorzystaniu nasypów po zlikwidowanej po wojnie kolejce wąskotorowej Manowo-Polanów. Pięknymi atrybutami tej trasy są szachulcowe domy w Węgorzewie, pałac w Nacławiu, niezwykłe „Szczeglińskie Kurhany” i majestatyczna aleja bukowa Nacław-Jacinki. Dodatkowo na trasie towarzyszą nam tablice trasy pielgrzymkowej z Góry Chełmskiej na Świętą Górę Polanowską.


Trasa rozpoczyna się przy świetlicy wiejskiej w Węgorzewie (obok przystanku PKS). Jedziemy piękną aleją lipową przez wieś podobnie jak szlak zielony i czerwony. Po drodze mijamy urokliwe budynki „w kratkę” - leśniczówka i dom nr 7. Po przejechaniu miejscowości skręcamy w lewo gdzie pomiędzy ostatnimi zabudowaniami i szutrową drogą jedziemy do lasu.


W lesie (1,4 km) na skrzyżowaniu dróg (dochodzi szlak pielgrzymkowy żółto biało żółty) skręcamy w prawo. Drogą przez las dojeżdżamy do strumienia (2,3 km) z wiatą turystyczną. Gdy kończy się las droga dochodzi do skrzyżowania przy starym cmentarzu w Szczeglinie (3,1 km). Kierując się w lewo szlakiem żółtym dojedziemy do Przytoku. My jednak jedziemy prosto wzdłuż cmentarza. Po lewej mijamy lapidarium poświęcone dawnym mieszkańcom. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg (3,9 km) i trzymamy się prawej drogi wzdłuż lasu. Po lewej mijamy ostatni dom i piękną panoramę Szczeglina oraz pasma Góry Chełmskiej. Wjeżdżamy w las (4,3 km) i jedziemy prosto jak trasa pielgrzymkowa do skrzyżowania dróg (5,5km), gdzie skręcamy w lewo.


Po 200 metrach na kolejnym skrzyżowaniu (dochodzi szlak zielony) skręcamy w prawo i dojeżdżamy do miejsca postojowego „Szczeglińskie Kurhany” (6,0 km). Po prawej stronie mijamy dwa małe kurhany porośnięte lasem, po lewej stronie duży kurhan i kolejne dwa po tej samej stronie w głębi.


Jedziemy prosto (jak szlak zielony) do głównej drogi (6,7 km), gdzie  skręcamy w prawo i po 100 metrach w lewo, gdzie znów pojawia się szlak pielgrzymkowy. Droga prowadzi prosto przez 600 m, a następnie skręca w lewo. Pojawiają się stare dęby i paśnik po prawej (7,3km). Po 700 m skręcamy w prawo (jak szlak pielgrzymkowy).


Droga po wyjściu z lasu obsadzona jest starymi brzozami. Po prawej cmentarz, pojawia się  też bruk,  którym po 200 m dojeżdżamy do drogi nr 206 w Kościernicy (9,7 km). W miejscowości znajduje się piękny gotycki kościół.
Skręcamy w lewo i główną drogą kierujemy się na wschód. Za miejscowością, po minięciu betonowej wieży telefonii komórkowej skręcamy w lewo na drogę gruntową (10,9 km). Jest to początek nasypu dawnej kojki wąskotorowej Manowo – Polanów, która po wojnie została zdemontowana przez Sowietów.


Z prawej strony widoczne są fundamenty budynków dworcowych. Po 100 m wjeżdżamy w las. Po prawej i lewej stronie znajdują się niewielkie jeziorka. Droga jest dobrze utwardzona i wypoziomowana. Dojeżdżamy do wysokiego nasypu  (12,8 km) skąd piękna panoramą kierujemy się w lewo.


Droga prowadzi cały czas prosto również po wyjeździe z lasu, gdzie pojawia się bruk na nasypie (15,1 km) i płyty jumbo. Po 500 m, po lewej stronie mijamy boisko i następnie skręcamy w prawo na drogę betonową do wioski. Po kolejnych 400 m mijamy Szkołę Podstawową w Nacławiu i dojeżdżamy do drogi nr 206 (16 km).


Po prawej stronie widoczny jest pałac w Nacławiu. Wybudowano go na przełomie XIX i XX w dla rodziny von Sanden. My jedziemy jednak w lewo główną drogą na Polanów. Po 400 m zaczyna się niezwykły pomnik przyrody jakim jest aleja bukowa obsadzona 430 bukami w wieku około 200 lat. Drzewa wysokie na 25 metrów łączą się ze sobą tworząc majestatyczny tunel. Po prawej stronie alei znajdują się tablice trasy pielgrzymkowej, które przedstawiają reprodukcje arcydzieł malarskich odnoszących się do historii zmartwychwstania Jezusa.


Aleja bukowa ciągnie się przez odcinek 5,5 km do Jacinek, gdzie skręcamy w drogę brukową w prawo (22,4 km). Po 100 m, po prawej mijamy pozostałości peronu stacji kolejowej, a po lewej staw wiejski. Jedziemy prosto mijając po lewej mieszalnię pasz i budynek wagi dla pojazdów. Kolejne 300 m to uszkodzona droga gruntowa. Na wysokości ostatnich zabudowań gospodarczych po prawej (23,1 km), droga rozwidla się. My skręcamy w lewo (UWAGA!!! łatwo pomylić się).


Znajdujemy się znów na trasie kolejki wąskotorowej, która teraz zaczyna przebijać się przez wysokie wzgórza głębokim wąwozem, aby po 1 km przejść w potężny nasyp (24,2 km). Trasa wiedzie wśród wysokich wzgórz pokrytych dorodnymi bukami, wznosząc się coraz wyżej nad otaczający nas teren. Po wyjeździe z lasu znajdujemy się ok. 20 metrów ponad sąsiedni teren. Otwiera się przed nami jedyna w swoim rodzaju panorama Polanowa (z lewej strony) i panorama wzgórz morenowych (po prawej stronie). Ten przepiękny widok będzie nam towarzyszył teraz przez 1,5 km, w czasie, gdy będziemy podróżować często powyżej koron mijanych na polach drzew.


Na końcu nasypu (26,3 km) przechodzą w poprzek szyny, my jedziemy jednak prosto. Zaczyna się odcinek 600 m zniszczonej drogi (z kałużami po opadach deszczu). Mijamy po lewej zabudowania fabryczne. Pojawia się betonowa droga i wiadukt kolejowy. Jest to ciekawe miejsce będące skrzyżowaniem dwóch linii kolejowych. Górą przebiegała niegdyś, zniszczona po wojnie przez Sowietów linia kolejowa Polanów – Bobolice. Kierujemy się drogą gruntową pod wiadukt i po jego minięciu skręcamy w lewo. Po kolejnych 80 m skręcamy w prawo. Jesteśmy na urokliwym polu biwakowym, gdzie znajdują się wiaty z paleniskiem (27,2 km). Są tu również tablice z historią trasy pielgrzymkowej Góra Chełmska – Święta Góra Polanowska wraz z  dokładną mapą.


Pole biwakowe leży przy drodze asfaltowej prowadzącej z Polanowa do Rosochy. Przejeżdżamy drogę i kierujemy się chodnikiem z wydzielonym pasem dla rowerów w prawo. Po 400 metrach dojeżdżamy do parkingu przy wiadukcie kolejowym (27,6 km). W miejscu tym szlak spotyka się z trasą rowerową Greenway. Przy parkingu znajduje się tablica z historią Świętej Góry Polanowskie i rozpoczyna się droga na jej szczyt do przepięknej drewnianej kaplicy pustelni franciszkańskiej, gdzie znajduje się ikona Maryi Bramy Niebios.Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego