Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Polanowski Trakt Przyrodniczy (kolor niebieski - 33 km)

Trasa: Wyszebórz- Wiewiórowo – Osetno – Karsina – Garbno – Cetuń- Rosocha – Polanów

Początek trasy, pierwsze skrzyżowanie w Wyszeborzu (obok krzyża), wjeżdżając do tej miejscowości od strony Manowa. Główna droga skręca w lewo, a szlak na tym łuku się zaczyna i odchodzi w prawo. Wspólnie ze szlakiem Gotów biegnie wzdłuż jeziora Kąpielowego.

Początkowo 150 m asfaltem, następnie skręca w prawo w drogę gruntową po obu stronach obsadzoną lipami. Dalej biegnie do lasu gdzie po ok. 1 km od zjazdu z asfaltu szlak dochodzi do skrzyżowania z drogą szutrową, na wprost szlak Gotów biegnie do jeziora Kąpielowego i Wyszewa, zaś nasz szlak skręca w lewo na drogę szutrową. Droga tą szlak biegnie 2 km i następnie skręca w prawo do Wiewiórowa, droga wyraźnie uczęszczana, choć nie jest tak utwardzona jak poprzednia. Za skrzyżowaniem droga biegnie początkowo przez młodniki, cały czas prosto do wsi.

W wiosce szlak wiedzie prosto. W lesie droga nigdzie nie skręca, biegnie cały czas prosto (główna droga) pod górkę, w ostatnim etapie wiedzie brukiem pod górę. Za podjazdem skrzyżowanie, szlak dalej prosto aż do prostopadłej drogi utwardzonej szlaką, skręcamy w lewo, dalej poruszamy się drogą po dawnym nasypie kolejowym utwardzona szlaką. Docieramy do skrzyżowania z aleją mrówek, dalej po prawej stronie widać zielone miejsce wypoczynku. Teraz szlak biegnie wspólnie ze szlakiem zielonym (szlak zielony jest już wyznaczony).

Po przejechaniu około 700 metrów od alei mrówek szlak zielony dalej biegnie prosto, my skręcamy w prawo. Odcinkiem 900 m gorszej drogi docieramy do kolejnej drogi utwardzonej szlaką, skręcamy w prawo. Po przejechaniu ok. 500 m drogę przecina prostopadle droga gruntowa (w lewo wiedzie do Kościenicy) po ok. 2,5 km docieramy do miejsca gdzie główna droga na skrzyżowaniu skręca w lewo, 90 stopni (po lewej stronie słupek oddziałowy). Dalej na wprost, przez 1 km do zrębu, przed zrębem skręcamy w lewo na drogę wzdłuż ściany lasu i zrębu, dalej prosto, główną drogą aż do asfaltu koło leśniczówki Osetno.

Na asfalcie skręcamy w prawo i po przejechaniu ok. 200 m skręcamy w lewo na Karsinę. W Karsinie obok przystanku kierujemy się w lewo na Karsinkę. Do Karsinki dojeżdżamy asfaltem. W Karsince, tuż po wjechaniu do wsi, główna droga skręca w lewo, my skręcamy w prawo (przed dużym gospodarstwem) i po ok. 200 m za gospodarstwem skręcamy w lewo, w polną drogę (za skrzyżowaniem rośnie mała wiśnia, jedyne drzewko na tych polach). Omijamy gospodarstwo od tyłu, po 100 m odchodzi droga w lewo do gospodarstwa, my dalej prosto, jedyną uczęszczaną drogą udajemy się w kierunku lasu. W lesie ostry zjazd po bruku. Tuż za lasem docieramy do drogi prostopadłej, skręcamy w lewo i docieramy do drogi wiodącej do Garbna (skręcamy w lewo).W Garbnie obok kościółka skręcamy w prawo i asfaltem kierujemy się do Polanowa, mijamy kolejno miejscowości Cetuń (w Cetuniu w lewo na Polanów), Rosocha, Gilewo.

Szlak kończy się na parkingu u podnóża św. Góry Polanowskiej.Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego