Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Sobota, 19.09.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak im. Jana Pawła II ( kolor czarny - 40km)

Trasa: Koszalin (Góra Chełmska- Krzyżanka) - Maszkowo - Węgorzewo Koszalińskie - Szczeglino - Kościernica- Nacław- Garbno- Dadzewo - Rosocha - Święta Góra Polanowska
 
Obie, ukształtowane przez lodowiec pomorskie góry były w przeszłości miejscem sprawowania kultu religijnego oraz
ważnymi punktami orientacyjnymi dla żeglarzy i wędrowców.
Krzyżanka - jeden ze szczytów Góry Chełmskiej (137 m n.p.m.) jest najwyższym nadmorskim wzniesieniem w pasie południowego Pobrzeża Bałtyku.

Szlak wiedzie leśnymi i polnymi drogami oraz nasypem pozostałym po kolei wąskotorowej (od Kościernicy). Łączy kilka założonych w średniowieczu wsi, z których 4 znajdują się obecnie w granicach gminy Sianów (Maszkowo, Węgorzewo, Szczeglino, Mokre), a pozostałe w granicach gminy Polanów (Kościernica, Nacław, Garbno oraz Rosocha).
Na szczycie Góry Chełmskiej - Krzyżance od roku 1991 istnieje kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej - "Sanktuarium Przymierza". Obok kaplicy stoi ceglana wieża widokowa z XIX wieku, na którą można wejść w soboty i niedziele przy dobrej pogodzie, za opłatą. Z czasów średniowiecza na szczycie góry zachował się zarys pierwotnej kaplicy, fragment muru XV-wiecznego kościoła oraz cmentarzysko liczące około 3500 pochówków. Wpisany do państwowego rejestru zabytków szczyt góry otacza różaniec ułożony z 59 kamiennych głazów, wydzielających strefę sacrum.

Na zboczu Świętej Góry koło Polanowa bije posiadające "uzdrawiającą moc" wodne źródełko, zagospodarowane w 2003 roku. W latach 2003-2004 w bezpośrednim sąsiedztwie szczytu została wybudowana Pustelnia Franciszkańska z Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios. Wzdłuż prowadzącej na szczyt leśnej drogi ustawiono 20 rzeźbionych w drewnie stacji różańcowych.

Obok obiektów znajdujących się na Świętych Górach, na szlaku można zobaczyć m.in.: chałupę szachulcową z XIX w. w Węgorzewie, kościół p.w. MB Królowej Polski w Kościenicy, eklektyczny pałac z początku XX wieku w Nacławiu, wybudowany przez rodzinę von Senden, zabytkową aleję bukową na odcinku między Dadzewem i Rosochą.


Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego