Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Sobota, 19.09.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak Kamieni Granicznych ( kolor zielony - 12 km)

Trasa: Koszalin (Dzierżęcino) (autobus MZK nr 2) - jez, Policko - Manowo (PKS) - Bonin 
 
Zielony szlak długości 12 km zaczyna się w Dzierżęcinie i wiedzie miejscami nieprzejezdną dla rowerów Równiną Białogardzką, wokół Jeziora Lubiatowskiego do Bonina.
 
Wędrówkę rozpoczynamy w Dzierżęcinie, na przystanku autobusowym podmiejskiej linii 2. Z przystanku idziemy szosą w kierunku Lubiatowa, za domem nr 9 skręcamy w lewo.
 
Za paśnikiem, który mijamy, skręcamy w lewo i idziemy ścieżką pod górę. Następnie na przełaj, ale zgodnie ze znakami schodzimy do niewielkiej kotliny z bagienkiem. Wędrujemy ścieżką wzdłuż bagna aż do jego południowo-wschodniego skraju. Tu stromą ścieżką w górę dochodzimy do drogi leśnej i tu skręcamy w lewo. Wchodzimy na kolejny pagórek, gdzie skręcamy w prawo. Wychodzimy na skraj lasu i 500 metrów dalej skręcamy w lewo, kierując się zarośniętą leśną ścieżką ku skrzyżowaniu z drogą Maszkowo - Lubiatowo. Przecinamy drogę na przełaj, tak jak pokazują znaki, dochodzimy do głazu granicznego nr 1 na zboczu niewielkiego wzniesienia. Schodzimy ze wzniesienia, a następnie wchodzimy na kolejne. Dalej droga prowadzi skrajem niewielkiego bagna. Tu znajdzie się głaz graniczny nr 3; 50 metrów dalej dochodzimy do drogi, w którą skręcamy w prawo, a następnie w lewo, na skraj młodnika.
 
Na następnym skrzyżowaniu przecinamy drogę i podążamy na przełaj zgodnie ze znakami. Pokonujemy małe bagienko i dochodzimy do skrzyżowania pięciu dróg. Podążamy dalej prosto, następnie dobiegającą z prawej strony drogą leśną wychodzimy na skrzyżowanie drogi leśnej z Lubiatowa do Policka. Tu skręcamy w prawo. Szlak biegnie dalej brzegiem jez. Lubiatowskiego, następnie skręca w prawo. Dochodzimy do drogi Lubiatowo - Wyszebórz i skręcamy w lewo. Przez łąki, docieramy do zagajnika. I tam przechodzimy przez mostek na rzece Wyszewce.
 
Tu szlak zielony łączy się z czerwonym i prowadzi na łąki pod Manowem. Znaki czerwone odchodzą w lewo, zielony zaś prowadzi przez most na kanale Dzierżęcinki do północnego skraju wsi Manowo. Przed zabudowaniami skręcamy w prawo i idziemy, mając po prawej stronie las, a po lewej pola bonińskiego Instytutu Ziemniaka. Po ok. 1500 metrach docieramy do Bonina, wiodąc w pobliżu niewielkiego kościółka i po przejściu przez dawny park pałacowy kończymy blisko przystanku autobusowego.


Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego