Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Czwartek, 01.10.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Arboretum Karnieszewickie

Arboretum czyli ogród leśny (łac) zajmuje powierzchnię 4,75 ha. Nie jest prawną formą ochrony przyrody, ale oznacza wydzielony obszar do uprawy różnych gatunków drzew i krzewów dla celów naukowo-badawczych i hodowlanych. W arboretum w Karnieszewicach jest około 37 gatunków drzew i krzewów z wielu stron świata. Najprawdopodobniej powstało ono w 1881 roku dla upamiętnienia zjazdu Pomorskiego Towarzystwa Leśnego, głównie w celu badania i aklimatyzacji daglezji, sprowadzonej w 1827 roku z lasów Ameryki Płn. Za twórcę tego ogrodu uważa się wybitnego naukowca, leśnika Schwappacha.
Ogród założony został wzdłuż linii kolejowej Koszalin - Słupsk, ma kształt wydłużonego prostokąta, przylegającego bokiem do torów kolejowych. Główna osią założenia jest aleja daglezjowa, przecięta prostopadle w części południowej rowem opadającym tarasami w stronę wody. Po obu stronach głównej drogi obsadzonej daglezjami rosną w skupienach inne gatunki drzew liściastych i iglastych. Drzewa ozdobne posadzono pojedynczo.


Skład gatunkowy nasadzeń jest bardzo interesujący, a do najciekawszych okazów zaliczyć można: liściaste - buk zwyczajny forma purpurowa (odmiany strzępolistna i zwisająca), dąb dachówkowaty, dąb błotny, dąb burgundzki, jesion pensylwański, kasztan jadalny, klon pensylwański, orzesznik pięciolistkowy, tulipanowiec amerykański, wiąz polny odmiana pstrolistna; iglaste - choina kanadyjska, cyprysik nutkajski, daglezja zielona, jodła kaukaska; krzewy i pnącza - kokornak wielkolistny, karagana syberyjska, karagana podolska, wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew pomorski i inne.

Arboretum otwarte jest dla zwiedzających od 30 kwietnia do 31 sierpnia w godzinach  od 9.00 do 18.00 oraz od 1 września do 15 października w godzinach od 9.00 do 16.00 od poniedziałku do soboty.

Strona internetowa: http://www.karnieszewice.szczecinek.lasy.gov.pl/arboretum-karnieszewice#.U8fKzUBcYaMKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego