Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Leśne szlaki rowerowe w gminie Sianów - Trasa nr 3 (kolor czarny - 23 km )

Trasa nr 3 (czarny - 23 km) – szlak trudny o znacznych różnicach wzniesień wymagających dużego wysiłku przy podjazdach, bądź prowadzenia rowerów.

Trasa ma swój początek przy ul. Mickiewicza w Sianowie. Duży plac jaki znajduje się na tej ulicy pozwala osobom przyjezdnym bezpiecznie pozostawić samochód lub zorganizować punkt zbiórki dla większej grupy. Plac położony jest w pobliżu centrum miasta, przystanku autobusowego, apteki oraz przychodni.


Z miejsca startu kierujemy się na południe ulicą Mickiewicza. Po przejechaniu odcinka 0,20 km udajemy się prosto w kierunku ul Spółdzielczej i dalej drogą z płyt w kierunku oczyszczalni ścieków. Tuż przed bramą wjazdową na teren tego zakładu skręcamy w lewo i po chwili kierując się w prawo mijamy oczyszczalnie. Za oczyszczalnią kierujemy się na kładkę nad rzeką Unieść. Tuż za kładką na skraju lasu mijamy pierwszy punkt wypoczynku.


Przez chwilę droga wiedzie lasem by po krótkim odcinku przenieść nas na skraj pól. W oddali widzimy miejscowość Kłos, a patrząc w prawo spostrzegamy most krajowej drogi nr 6 na rzece Unieść oraz fabrykę zapałek - ZPZ POLMATCH. Drogą gruntową skrajem lasu i pól kierujemy się na południe, by dotrzeć do prostopadle biegnącej drogi z miejscowości Kłos. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Przed nami szlaban ograniczający ruch pojazdów samochodowych po obszarach leśnych. Tuż przy szlabanie głaz z logiem firmy remontującej drogę którą teraz się udajemy. Pokonujemy odcinek 3,64 km drogą przez przepiękne lasy z fragmentami starodrzewi sosnowych z dużą domieszką świerka.

Docieramy do parkingu przy drodze z Koszalina do Polanowa. Korzystamy z kolejnego miejsca wypoczynku by po chwili udać się dalej. Teraz udajemy się drogą asfaltową (skręcamy w lewo z drogi leśnej) w kierunku miejscowości Maszkowo. Drogą tą poruszamy się z zachowaniem zasad i przepisów obowiązujących na drogach publicznych. Po przejechaniu 200 metrów tuż przed miejscowością Maszkowo skręcamy w prawo w drogę leśną.


Rozpoczyna się najtrudniejszy odcinek trasy. Teraz leśnymi ostępami droga będzie wiodła w górę. Pilnując przebiegu trasy pięknym jarem wznosimy się na wierzchołki moren okalających Sianów. Wierzchołkami trasa kluczy do skrzyżowania 6 dróg. Uważnie śledząc przebieg wyznaczonego szlaku skręcamy w prawo i udajemy się w kierunku Lubiatowa. Zjeżdżając w dół droga wiedzie po stromym zboczu i szybko opada. Warto w tym miejscu się zatrzymać by dostrzec malownicze widoki zboczy. Droga którą się teraz poruszamy jest zarazem granicą Gminy Sianów i Miasta Koszalin. Jadąc dalej w dół docieramy do Lubiatowa.

W miejscowości tej skręcamy w lewo i kierujemy się na południowy wschód w kierunku miejscowości Wyszebórz. Z prawej strony widzimy w dole rozlane jezioro Lubiatowskie Droga którą się teraz poruszamy powoli opada, po krótkim zjeździe tuż przed mostkiem na cieku wodnym szlak skręca w lewo w kierunku lasu. Docieramy do pięknego bukowego drzewostanu, a po przejechaniu 300 m po prawej stronie ujrzymy jezioro Policko.

Teraz nasz szlak otacza to jezioro aż do plaży na południowo wschodnim brzegu jeziora. Nad brzegiem jeziora znajdziemy kolejny punkt odpoczynku usytuowany na dużej plaży nad jeziorem Policko. Warto tam się zatrzymać odpocząć i poobserwować faunę i florę okalającą jezioro. Teraz nasza droga skręca lewo i krótkim podjazdem pod dość stromą górę wiedzie na skraj lasu w kierunku miejscowości Policko. Od lasu do Policka droga wiedzie przez łąki. W Policku tuż przed dawnym Parkiem Dworskim trasa skręca w lewo i okala wspomniany park. Tuż za drzewostanem parkowym, który mijamy z prawej strony musimy skręcić w prawo. Teraz nasza droga tuż pod liniami energetycznymi wiedzie w kierunku Maszkowa.

Docieramy do drogi asfaltowej w Maszkowie, tam skręcamy w lewo i poruszamy się nią przez ok. 500 m w kierunku Koszalina. Po przebyciu odcinak 500 m skręcamy w prawo. Teraz szlak zmierza w kierunku szkółki leśnej. Po lewej stronie mijamy ciąg zabudowań, za którymi ścieżka skręca w lewo i wiedzie nas przy łąkach. Po prawej stronie wśród łąk meandruje rzeka Unieść. Jej koryto wyznaczają porastające na brzegach olsze.


Docieramy do drogi utwardzonej płytami betonowymi, teraz skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę lasu. Mijamy ostatnie zabudowania wsi Maszkowo i docieramy do skraju lasu. Tam nasza droga się rozwidla. Wybieramy drogę odchodzącą w prawo, stąd mamy ok. 300 m do pierwszej kwatery szkółki leśnej Nadleśnictwa Karnieszewice. Po prawej stronie mijamy kolejne pasy obsiane różnymi gatunkami drzew. Tuż przy bramie wjazdowej na teren szkółki znajdziemy na pobliskim parkingu kolejne miejsce do odpoczynku.

Dalej kierujemy się drogą przy ogrodzeniu szkółki mijając ogrodzenie głównej części produkcyjnej szkółki leśnej droga wiedzie lekkim nasypem, po obu stronach mamy las. Po krótkiej chwili po prawej stronie widzimy ogrodzenie drugiej części szkółki. Tuż przed ogrodzeniem szlak skręca w prawo, biegnąc wąską drużką w kierunku rzeki Unieść.


Po prawej stronie mijamy drzewostan z dość rzadką na tym terenie sosną banksa (Pinus banksiana). Można ją łatwo wypatrzyć wśród wszystkich drzew. Charakterystyczne dla tego gatunku jest to, że szyszki są silnie zrośnięte z pędami i praktycznie nigdy nie odpadają. Stąd nawet na suchych pędach dalej się znajdują tworząc obraz drzew z koronami „obsypanymi” szyszkami.


Dalej poruszamy się dawnym „pontonem” – balach ułożonych w poprzek drogi, jeden koło drugiego tak by umożliwić poruszanie się maszyn leśnych po podmokłym terenie. Następnie szlak skręca w prawo i schodzi w dół do mostku i dalej do urokliwego przejścia przez rzekę Unieść. Nad brzegiem rzeki znajduje się miejsce wypoczynku.

Dla wprawionych obserwatorów zachowujących ciszę miły widok, tuż przy dnie rzeki często można dostrzec pływające pstrągi. Od rzeki trasa wiedzie lasem, po przebyciu 0,5 km docieramy do krzyżówki z zielonym szlakiem trasy nr 2. Skręcamy w lewo, nasz szlak teraz wiedzie wspólnie z zielonym szlakiem do drogi Sianów – Węgorzewo. Po dotarciu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo w kierunku Sianowa.Komentarze

Krzysztof
4 dopelniacz_July 2013, 00:17
Link do mapy z widokiem trasy: http://cycling.waymarkedtrails.org/pl/relation/111435


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego