Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Sobota, 19.09.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak Doliny Radwi im. T. Brzezińskiego ( kolor zielony - 35,8 km)

Trasa: Mostowo -Rezerwat Archeologiczny „Kamienne Kręgi” Kurowo – Cybulino – Chocimino – Wietrzno – Polanów

Szlak Doliny Radwi prowadzi z gminy Manowo do gminy Polanów.
Trasa rozpoczyna się w Mostowie i przebiega południowym brzegiem jeziora Rosnowskiego.

Po kilkunastu metrach wędrówki szlak wchodzi w gęsty sosnowym las, po wyjściu z którego skręcamy w prawo i oddalając się od rzeki docieramy do rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi”
Rezerwat rozciąga się na powierzchni 10 ha. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 1974-1977 ustaliły wiek tego cmentarzyska i miejsca kultowego na I -II wiek naszej ery.

Jego powstanie przypisuje się Gotom i Gepidom, którzy w swej wędrówce ze Skandynawii na południe zatrzymali się w tym miejscu.


Nastepnie obieramy kierunek wschodni i z lasu wychodzimy na przeciętą strumykiem polanę. Dalej szlak prowadzi ku rozlewni rzeki Radwi. Przecinamy drogę i po około 150 metrach wychodzimy na łąki. Wychodzimy na skraj lasu i łąkami docieramy do osady Kępiste. Skręcamy w lewo w drogę brukową. Następnie po przejściu 150 metrów za mostem na Chocieli skręcamy w prawo, schodząc z głównej drogi. Podążając dalej szlakiem Doliny Radwi kierujemy się w stronę Kurowa, we wsi mijamy neogotycki kościół.


Następnie podążamy w kierunku Cybulina, gdzie warto zwiedzić zespół parkowo-dworski.
Idąc dalej szlakiem mijamy most na Radwi i za mostem skręcamy w lewo w drogę prowadzącą do Leśniczówki Lubowo. Dalej szlak prowadzi pod górę wybrukowaną drogą, a następnie wchodzimy na wzniesienie i schodzimy w kierunku doliny rzeki Drężnianki. Dochodzimy do wsi Chocimino a dalej szlak prowadzi nasypem kolejowym na północ.


Następnie dochodzimy do wsi Wietrzno, gdzie znajduje się neobarokowy zespół pałacowo – folwarczny z przełomu XIX i XX. Przy drodze dojazdowej do pałacu i w okolicznym lesie rosną pomnikowe dęby i buki.
Podążając dalej szlakiem docieramy do zakrętu szosy Chocimino-Polanów, która skręca w lewo w drogę polną, biegnącą na północ. Na skraju lasu skręcamy w lewo i wchodzimy na drogę Polanów-Gilewo.
Dalej kierujemy się ku dawnemu nasypowi kolejowemu a następnie szlak prowadzi nas na zachodni grzbiet Świętej Góry Polanowskiej.


Na szczycie góry (152,2 m n. p. m.) obecnie znajduje się Pustelnia Franciszkańska, pod budowę której kamień węgielny został poświęcony w Pelpinie przez papieża Jana Pawła II. W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Bramy Niebios.
Po zejściu z góry szlak prowadzi wzdłuż skarpy dawnego torowiska aż do szosy Polanów- Cetuń. Przy moście drogowym wchodzimy na asfalt, a następnie wchodzimy w drogę brukowaną prowadzącą równolegle do szosy przez pola i docieramy do miasta, obok budynku dawnego dworca kolejowego. Jesteśmy w Polanowie.Komentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego