Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

VELO BALTICA - Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10 ( kolor zielony)

Trasa: Pleśna - Gąski latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Osieki –Iwięcino - Bielkowo

Nadmorski szlak przebiegający wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku jest trasą o niezwykłych walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Od 2016 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego pod nazwą VELO BALTICA.


Na terenie powiatu koszalińskiego szlak ten rozpoczyna się w miejscowości Pleśna, w której warto zwrócić uwagę na wybrzeże klifowe. Jest to 4,5 km szerokiej piaszczystej plaży, oddzielonej od lądu wysokim brzegiem klifowym.
Trzymając się wybrzeża docieramy do latarni morskiej w Gąskach, która pochodzi z końca XIXw. Całkowita jej wysokość to 51,2 m. Warto wspiąć się po krętych schodkach na galeryjkę widokową, aby obejrzeć panoramę obejmującą pas wybrzeża od Kołobrzegu aż po jezioro Jamno. Następnie mijamy wieś Sarbinowo, w której warto zobaczyć kościół z 1856 r. z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta. Atrakcją we wsi jest również zabytkowa rybacka chata z początku XIX w.


Kontynuując wyprawę docieramy do dawnej wsi rybackiej Chłopy. Miejscowości, która ze względu na zachowany układ urbanistyczny znalazła się w rejestrze zabytków.
Kierując się w stronę Mielna warto zjechać ze szlaku do Mielenka, aby zobaczyć trójrzędową Aleję Lipową obsadzoną 150- letnimi lipami.


Jadąc dalej docieramy do Mielna, nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej cieszącej się dużą popularnością wśród turystów. Warto tam zwiedzić gotycki kościół z XV w., zespół dworsko-parkowy z przełomu XIX i XX w.
Następnie szlak prowadzi przez Mierzeję Jamneńską. Jest to malowniczy pas oddzielający jezioro Jamno od Bałtyku, na którym znajdują się Mielno, Unieście i Łazy.


Jadąc dalej szlakiem w kierunku Łaz mijamy Kanał Jamneński, łączący jezioro Jamno z Bałtykiem. Na kanale występuje zjawisko tak zwanej „cofki”, co oznacza zmianę kierunku przepływu wody. Jezioro Jamno jest największym jeziorem na ziemi koszalińskiej, jego powierzchnia to 22,5 km a maksymalna głębokość 3,9 m. W sezonie wakacyjnym z przystani w Mielnie i Unieściu po Jeziorze Jamno, w kierunku Koszalina kursuje statek "Koszałek". Rozkład http://www.mzk.koszalin.pl/przeprawa
Z Łaz kierujemy się w stronę Osiek, wsi położonej nad jeziorem Jamno. Warto tam zobaczyć dworek Osiecki, do którego prowadzi aleja kasztanowców. Budowla pochodzi z pierwszej połowy XIX w. i ma częściowo konstrukcję szachulcową.


Następnie mijamy wieś Rzepkowo i Iwięcino. W Iwięcinie zwróćmy uwagę na kościół z XIV w. w stylu gotyku pomorskiego . Podziw budzi odrestaurowana polichromia sufitu przedstawiającego Sąd Ostateczny, wykonana w 1697 r. na zlecenie pastora Malichiusa. Podążając dalej mijamy takie miejscowości jak: Bielkowo, Glęźnowo, Bukowo Morskie, Dąbki - które leżą w pobliżu jeziora Bukowo.Komentarze

krzysztof
24 dopelniacz_March 2014, 10:35
Z ta glebokoscia jezora Jamno to wyszlo niezle!


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego