Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Poniedziałek, 25.01.2021

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Trasa Słoneczna ( kolor czerwony - 31 km)

Trasa: Manowo – Niedalino –  Rosnowo – Zacisze – Manowo
 
Za Manowem, po przejechaniu około 4 km pierwsze małe wzniesienie. Jedziemy dalej drogą prowadzącą w dół, mijamy kolejne zakręty. Po przejechaniu ok. 1 km mijamy teren porośnięty dużą ilością czeremchy amerykańskiej. Po około 6,9 kilometrach w prawo odbija szlak żółty do ogrodu botanicznego we Włokach - dojazd około 1,3 kilometra. My zaś kierujemy się dalej prosto, dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą Koszalin-Niedalino (11,5km). Mijamy pierwsze zabudowania w Niedalinie i po prawej stronie docieramy do pierwszego miejsca biwakowego obok świetlicy (13,6 km). Na przeciwko świetlicy skręcamy w drogę asfaltową i wjeżdżamy w piękny bukowy las. Przejeżdżamy przez mostek, a następnie drogą w górę. Za Niedalinem 3,7 km, dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą asfaltową, którą minęliśmy wcześniej. Droga w prawo prowadzi do parkingu nad jezioro Hajka.

Jedziemy dalej prosto wysypaną żużlem leśną drogą. Mijamy maleńki lasek brzozowy. W tym miejscu osiągamy drogę asfaltową, łączącą Wyszewo i Rosnowo ( 23km). Skręcamy w lewo przejeżdżając przez tory kolejki wąskotorowej Po przejechaniu ok. 3,7 km dojeżdżamy do drogi prowadzącej w lewo do Zacisza. W prawo dojazd do pola biwakowego i stanowiska wędkarskiego nad jeziorem Rosnowskim.

W Zaciszu nad stawem usytuowana jest leśniczówka (27,1 km) m .Ze stawu znajdującego się na przeciwko leśniczówki bierze swój początek przepływająca przez Koszalin rzeka Dzierżęcinka. Mijamy zabudowania i wjeżdżamy do lasu. Po 3 km dojeżdżamy do rozwidlenia dróg , tu skręcamy w lewo przejeżdżając przez drewniany mostek . Dalej natrafiamy na nasyp po dawnych torach kolejki wąskotorowej, skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż nasypu. Z prawej dochodzi czerwony szlak pieszy im. J.Chrząszczyńskiego. Mijamy las złożony z dębów, buków, sosen i świerków. Po wyjeździe z lasu widzimy pierwsze zabudowania Manowa – po prawej stronie mijamy kościół . Po pokonaniu kilkuset metrów docieramy do Urzędu Gminy w Manowie.

Uwaga! Brak znaków na większości odcinków trasy lub są bardzo zniszczone.


Komentarze

Tomek
13 dopelniacz_July 2016, 11:33
Trasa fajna, trochę piaszczyście na odcinku Manowo-Zacisze-Niedalino, ale potem asfalty/żwiry. Oznakowanie zostało odświeżone, także praktycznie nie ma się do czego przyczepić.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego