Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 02.06.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak kajakowy na rzece Grabowej

Grabowa to czysta, ciekawa rzeka a zarazem największy dopływ Wieprzy, do której wpada niedaleko Darłówka, ok.500m od jej ujścia do Bałtyku. Źródła rzeki znajdują się w okolicy Starego Żeliborza; jako ciek wodny wypływa z jeziora Łąkie na Pojezierzu Bytowskim. Od źródeł do Nowego Żytnika przypisano jej charakter leśno-podgórski. Obszar od Buszyna do Sulechówka obejmuje rezerwat Natura 2000.
Długość rzeki wynosi 71km z czego długość szlaku stanowi ok 56 km. Przeciętny czas spływu to ok. 4-5 dni.

1 dzień, Polanów - Buszyno
Szlak kajakowy w górnym biegu od Polanowa do Nowego Żytnika uważany jest za trudny i uciążliwy. Rzeka mocno meandruje wśród lasu olchowego, a dość silny nurt i mnóstwo przeszkód w postaci zwalonych drzew sprawia, że musimy się trochę napracować. Tuż za Polanowem pierwsza przenoska w okolicach młyna. Od mostu drogowego na trasie Wieluń- Polanów do Buszyna trasa została przygotowana w ramach Leśnego Kompleksu Turystycznego Nadleśnictwa Polanów. Stąd też najczęściej zaczynają się spływy. Nie zmienia to jednak faktu, że rzeka nadal jest wymagająca i przepłynięcie 7 km odcinka (od mostu do Buszyna) zajmuje od 4 do 6 godzin. Przed Buszynem znajduje się jedyne zagospodarowane pole biwakowe z wiatami i miejscem na ognisko.
2-3 dzień, Buszyno - Nowy Żytnik
Spłynięcie dalszego odcinka (do Nowego Żytnika) często zajmuje kajakarzom nawet 2 dni. Występują tu liczne wiatrołomy, progi wodne, bystrza oraz rozlewiska. Ze względu na uciążliwość nadaje się on tylko dla kajaków jednoosobowych.
4 dzień, Nowy Żytnik - Grabowo
Poniżej Nowego Żytnika rzeka zmienia swój charakter i płynie wśród łąk od czasu do czasu wpływając w tereny leśne. Znajdują się tu liczne przeszkody (wiatrołomy, progi wodne), które  większości można pokonać bez wysiadania z kajaka.
Od mostu na trasie Lejkowo Święcianino Grabowa nadaje się do spływów masowych. Jednak przez pierwsze 3 km uciążliwe są poprzewracane wiatrołomy i występujący przy nich dość silny nurt. Za najbliższym mostem w okolice Sulechówka ilość przeszkód znacznie maleje. Dalej rzeka płynie wśród łąk i jest mało wymagająca.  W miejscowości Grabowo są postawione wiaty przy których można odpocząć lub rozbić obozowisko. Czas płynięcia tego odcinka w zależności od umiejętności należy planować na 4-8 godzin.
5 dzień, Grabowo-Darłówko Zachodnie
Na tym odcinku rzeka jest bardzo łatwa. Wprawni kajakarze pokonują ją w 4 godziny.  Płynie się praktycznie wśród łąk. Na wysokości wioski Jeżyczki przed hodowlą rybną rzeka rozwidla się. Jej lewa odnoga tworzy nową rzekę o nazwie Bagiennica, na prawo zbudowano zaporę, którą pokonujemy z prawej strony. Płynąc dalej Grabową docieramy do rzeki Wieprzy. Tam kierujemy się na lewo. 50 m dalej ponoownie skręcamy na lewo do portu jachtowego w Darłówku Zachodnim, gdzie kończymy spływ. W porcie znajduje się pochylnia ułatwiająca wyciąganie kajaków z wody.

opracował: Instruktor kajakowy Włodzimierz ZimnowłockiKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego