Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 02.06.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak kajakowy na rzece Unieść

W 2010 roku szlak kajakowy rzeką Unieść zajął I miejsce w powiecie koszalińskim jako „Atrakcja turystyczna pomorza środkowego 2010”.

W 2011r. szlak rzeką Unieść został uznany jako „Turystyczna Perła w Koronie 2011” w konkursie organizowanym przez zachodniopomorską regionalną organizację turystyczną w Szczecinie

W 2015r. na rzece został zorganizowany Ogólnopolski Spływ Kajakowy Szuwary 2015 , w którym wzięło udział ponad 60 kajakarzy z całej Polski oraz światowej sławy kajakarz Aleksander Doba. Spływowi towarzyszyło otwarcie wystawy zdjęć rzeczki Unieść.

Rzeka Unieść
Proponujemy następujące trasy spływów:

    1. Z Maszkowa (most Koszalin-Polanów) do Sianowa. Trasa uciążliwa dla niewprawnych kajakarzy. Na początku występuje próg wodny nie zawsze możliwy do spłynięcia, następnie drzewa, kamienie, zawalony most. Niekiedy drzewa wyrastają prosto z rzeki.. Pojawiają się meandry, poprzewracane drzewa, nisko nad wodą wiszący most. W połowie trasy zbudowano niewielki pomost oraz dużą wiatę. Tam można odpocząć, rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Następnie płyniemy przez las. Za każdym zakrętem rzeka zaskakuje nowymi przeszkodami, bystrzami. Minąwszy niewielki próg wodny ilość przeszkód wyraźnie maleje. Rzeka spowalnia. Dopływamy do pstrągarni w Sianowie. Tam należy przenieść kajaki na odległość ok 20m. po zejściu na wodę zostaje jeszcze 10 min płynięcia. Spływ kończymy z prawej strony bezpośrednio za mostem Koszalin-Sianów. Czas płynięcia włącznie z ogniskiem ok 4 godz.

    2. Z Sianowa do Osiek. Trasa łatwa, rekreacyjna. Większość występujących na początku przeszkód zostały usunięte. To spowodowało, że mogą nią płynąć osoby, które pierwszy raz siedzą w kajaku. Rzeka płynie spokojnie. Po około 0,5-1 godz. dopływamy do zniszczonej elektrowni. Zimą 2018r. woda przebiła się przez wszystkie zabezpieczenia, podmyła fundamenty budynku powodując jego przechylenie się. Jest to jedyne niebezpieczne miejsce na rzece wymagające asekuracji. Prawy dopływ (rzeka Polnica) tuż przed elektrownią powoduje pojawienie się silnego nurtu. Woda może porwać kajaki i wepchnąć pod fundamenty budynku. Być może za jakiś czas zostanie to uprzątnięte, ale w roku 2018 należało zachować szczególną ostrożność i przenieść kajaki lewą stroną na odległość ok 20m. Dalej rzeka płynie łąkami. Dopływając do lasu na lewym brzegu pojawia się niewielki pomost. Tam można się zatrzymać, spokojnie rozpalić ognisko i odpocząć. Następnie rzeka rozszerza się i spowalnia w miarę dopływania do jeziora Jamno. Jeżeli na jeziorze panują niesprzyjające warunki kończymy spływ na ostatnim moście. Jeżeli warunki są korzystne mamy do pokonania ok 2 km jeziorem (30 min). Płyniemy blisko prawego brzegu i kończymy spływ na plaży przy zakręcie w Osiekach. Czas płynięcia włącznie z ogniskiem 3-4 godz.

    3. Trasa z Maszkowa do Osiek ok 6-7 godz. płynięcia.

Opracował instruktor kajakowy  Włodzimierz ZimnowłockiKomentarze

Grażyna
14 dopelniacz_April 2016, 13:16
Fajny, potrzebny opis. Szkoda, że nie ma ani słowa o dopływie zasilającym Unieść czyli o Polnicy oraz o Moczarach, Bagnie i małej elektrowni, To byłby w pełni przydatny opis. Ale podziękowanie i za to!


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego