Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Wtorek, 02.06.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Szlak rzeką Radew

SZLAK RADWI (długość rzeki 85 km, szlaku 77 km)

Trasa:  Żydowo - Mostowo - Jezioro Rosnowskie - Rosnowo - Kanał Rosnowski - Jezioro Hajka - Niedalino - Białogórzyno - Nosowo – Karlino

Radew, największy dopływ Parsęty ma długość 85 km, powierzchnia zlewni wynosi 1058m2 – rzeka bardzo malownicza, urozmaicona ale miejscami dość trudna, praktycznie na całej swojej długości przepływa przez tereny zalesione.  Ma bogato rozwiniętą sieć dopływów, a jej górne odcinki znajdują się na terenach wodonośnych, z których pobierana jest woda pitna studniami głębinowymi dla miasta Koszalina.  Jej źródła znajdują się niedaleko wsi Żydowo, na południe od Drzewian (ok. 8 km na wschód od Bobolic). Przepływa przez jezioro Kwiecko, z którego wypływa już jako Radew. Początkowo płynie w wąskiej dolinie wśród lasów; przepływa przez kilka jezior, m.in. przez sztuczne Jezioro Rosnowskie /189 ha/, dalej Kanałem Rosnowskim. Szlak kajakowy rzeka Radew dla mniej wprawnych kajakarzy dostępny od Mostowa. Ujście rzeki znajduje się w mieście Karlino /Powiat Białogardzki/.
Przepiękny i słabo uczęszczany szlak ze względu na lasy i mnogość drzew przeszkadzających w pływaniu, jednocześnie wpływających na atrakcyjność szlaku. Z uwagi na trudność szlaku pierwsze kilometry pokonuje się bardzo wolno.  Rzeka Radew to idealne miejsce dla wędkarzy. Niewątpliwą atrakcją szlaku są łososie, które ciągną w listopadzie w górę rzeki.

Proponowane odcinki

Żydowo – Mostowo
W Żydowie dwa jeziora: Kamienne, położone wysoko i Kwiecko - stanowiące początek spływu - kilkadziesiąt metrów niżej. Taką różnicę poziomów wykorzystano w wybudowanej elektrowni szczytowo-pompowej. Jezioro Kwiecko bardzo malownicze, z dużą wyspą, niestety nie nadającą się do zamieszkania. Aby wpłynąć na Radew musimy kajaki przenieść obok zapory spiętrzającej wodę na jeziorze Kwiecko. Rzeka przez cały czas płynie przez las co powoduje, że przy silniejszym wietrze pojawiają się nowe wiatrołomy. Ze względu na uciążliwość , ten etap jest polecany tylko wytrawnym kajakarzom. Często dzielony jest na dwa dni. Trudno jest jednak znaleźć dogodne miejsce na obozowisko. Tuż przed Mostowem rzeka rozlewa się i staje się bardzo płytka, niekiedy uniemożliwiająca płynięcie. Mimo tych niedogodności ten etap warty jest spłynięcia ze względu na brak monotonii oraz przepiękną, nigdzie nie spotykaną przyrodę. Przed mostem z prawej strony przygotowane jest obozowisko dla kajakarzy.

Mostowo – Rosnowo (przez J. Rosnowskie) /7 km.
Rozpoczynając spływ od Mostowa, startujemy z parkingu,  przed mostem – pomost na rzece. Po obu stronach jeziora dogodne miejsca na rozbicie namiotu. Przez cały czas płyniemy wzdłuż brzegów jeziora, które ma typowy charakter jeziora rynnowego. Na końcu jeziora miejscowość Rosnowo z polem namiotowym i sklepami. Na jeziorze Rosnowskim obowiązuje zakaz używania silników spalinowych. Etap jest bardzo rekreacyjny i niekiedy monotonny. Ze względu na krótki czas płynięcia warto jest przepłynąć kanał, przenieść kajaki obok elektrowni i wpłynąć na jezioro Hajka, gdzie bez problemu znajdziemy miejsce na obozowisko.

Rosnowo – Niedalino /10 km.
Ze względu na bardzo małą ilość wody oraz liczne przeszkody nie poleca się płynięcia rzeką. Proponuje się płynąc kanałem 2-3 km do elektrowni gdzie jest konieczna przenoska na drugą stronę elektrowni na Jezioro Hajka. Jezioro Hajka nadaje się do pływania. Po lewej stronie miejsce na biwak. Dopływamy do kolejnej elektrowni, ponowna przenoska, różnica poziomów 7 m. Dopływamy do Niedalina, gdzie napotykamy na młyn ulokowany za niewielkim stawem. Tu wodujemy w kanale lub na rzece. Za następnym mostem znajduje się bardzo wiele miejsc dogodnych do rozbicia namiotu. Na tym etapie najbardziej uciążliwe są trzy długie przenoski kajaków. Warto zatem zaplanować tak spływ, aby je ograniczyć do minimum. Polecamy obozowisko za mostem w Niedaline. Teren jest przyjazny kajakarzom, zagospodarowany i monitorowany.

Niedalino – Wronie Gniazdo /6 km.
Początek bardzo przyjemny. Rzeka płynie spokojnie, czasami rozlewa się na kilka koryt - zawsze wybieramy prawe koryto (jest przetarte). Po 0,5 godz płynięcia dopływamy do rozlewiska zakończonym spiętrzeniem wody. Przenosimy kajaki lewym brzegiem - ok 10-20m. Wodujemy kajaki za tamą. Dalej w zależności od zapory rzeka może być łatwa lub trudna. Jeżeli będzie z niej spływało dużo wody (zapora otwarta) możemy się liczyć z wywrotkami, które najczęściej się zdarzają przed przeszkodami na szybkim nurcie. Szczególnie na początku. Po lewej stronie mijamy największy dopływ Radwi, rzekę Chotlę. Nurt rzeki na tym odcinku jest dość szybki (ok. 0,6 m/s), trzeba uważać na podwodne przeszkody, w tym głazy.  Najbliższy most – Wronie Gniazdo. Obozowiska można rozbić na lewym brzegu za mostem.         
.
Wronie Gniazdo – Białogórzyno /4 km.
Za miejscowością po drodze napotykamy na przeszkody, drewniane kołki wbite w dno rzeki.  Tutaj lasy ustępują miejsca polom i łąkom. Dopływamy do wsi Białogórzyno. Na lewym brzegu przystań kajakowa z miejscem na ognisko. Możliwość łatwego wodowania kajaków oraz rozbicia namiotu.  W miejscowości przystanek PKS, poczta, sklepy oraz zabytkowy, szachulcowy kościół z 1838r.

Białogórzyno – Nosowo /10km.
Wypływając z Białogórzyna po ok 20-30 min. dopływamy do zapory spiętrzającej wodę do pstrągarni. Przenosimy kajaki lewym brzegiem i pojedynczo wodujemy bezpośrednio za zaporą. Trzeba podczas wodowania zachować szczególną ostrożność. Dalej rzeka płynie spokojnie jednak na tym odcinku występuje dość duża ilość przeszkód. Za najbliższym mostem betonowym możemy zatrzymać się na lewym brzegu. Obok znajduje się XIX-wieczny pałac. Właściciel pałacu jest bardzo przychylny kajakarzom i pozwala na swoim terenie rozbić obozowisko. Można również korzystać z toalet i prysznicy.

Nosowo – Karlino / 15 km
Jeden z piękniejszych odcinków Radwi. Po minięciu Nosowa, las się zagęszcza, czasami mogą pojawić się powalone drzewa. 6 km dalej wypływamy na otwartą, porośniętą trzciną przestrzeń. Mijamy most drogowy na trasie Białogard-Koszalin. Po 4 km Ośrodek „Petrico” z polem namiotowym, hotelem, restauracją. Ok. 3,5 km od ujścia Radwi do Parsęty przepływamy pod mostem drogowym Koszalin – Szczecin, następnie mijamy most kolejowy.  Po prawej stronie po minięciu mostu plaża miejska z przystanią kajakową, z ogrodzonym polem namiotowym – jesteśmy w Karlinie. Ze względu na bardzo dobry dojazd warto w tym miejscu zakończyć spływ.

opracowanie: instruktor kajakowy Włodzimierz ZimnowłockiKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego