Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Niedziela, 26.01.2020

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Kalendarium

W Samo Południe

Kiedy:
25.01.2020

Sobota 25 stycznia Godz. 12.00
W Samo Południe
Tunelem do wolności – historia ucieczki jeńców z Oflagu II D Gross Born

Jeszcze przed II wojną światową Niemcy wybudowali nowoczesny poligon Gross Born, który stanowił zaplecze szkoleniowe Wehrmachtu dla całego Pomorza. Już od początków września 1939 roku w pobliżu dzisiejszego Bornego Sulinowa został utworzony obóz dla polskich jeńców wojennych. W czasie drugiej wojny światowej na poligonie Gross Born było kilka obozów jenieckich, w których uwięziono m.in. jeńców polskich, francuskich, jeńców żołnierzy Armii Czerwonej, Serbów. Marzeniem uwięzionych było odzyskanie wolności, próbowali uciekać czasami fortelem, przez druty, pod drutami, a także robiąc podkopy i tunele. W październiku 2019 r. grupa miłośników historii z całej Polski podjęła się trudnego zadania odnalezienia tunelu ucieczkowego, który wykonali w ciągu 7 miesięcy oficerowie francuscy. 5 października 2019 r. podczas szczegółowych badań ustalono trasę tunelu ucieczkowego z Oflagu II D Gross Born, który okazał się najdłuższym tunelem ucieczkowym wykonanym przez jeńców wojennych w czasie II wojny światowej. O historii wielkiej ucieczki jeńców francuskich opowie Dariusz Czerniawski opiekun Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie.
Dariusz Czerniawski
Absolwent zarządzania i administracji na Uniwersytecie Gdańskim, a z zamiłowania pasjonat historii i przewodnik turystyczny. Od kilkunastu lat przedmiotem jego zainteresowań historycznych stała się historia Bornego Sulinowa oraz obozów jenieckich na terenie dawnego niemieckiego poligonu Gross Born (Borne Sulinowo). Jest pomysłodawcą i opiekunem Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie.
Zdjęcia:
1 - Zdjęcie jeńców z barku 35 izba 2 Blok 1, którzy przygotowywali ucieczkę z Oflagu II D Gross Born
2 - Plan tunelu i jego przekrój

powrót do listyKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego