Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Sobota, 20.04.2019

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Kalendarium

Spotkanie z autorami książki „Perła Bałtyku” Zbigniewem Choińskim i Zdzisławem Pacholskim

Kiedy:
17.04.2019

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z autorami książki „Perła Bałtyku” Zbigniewem Choińskim i Zdzisławem Pacholskim w dniu 17 kwietnia o godz. 17.00 w sali konferencyjno-kinowej przy pl. Polonii 1.

„Perła Bałtyku” przybliża atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe Środkowego Wybrzeża Bałtyku o długości ponad 50 km. Autorzy kierują uwagę czytelników na atrakcyjność położenia tego skrawka lądu, ale akcentują również wątki retrospektywne, odnoszące się do przeszłości miejsca. Mieszkańcy tego regionu są gościnni, z własną kulturą i tradycją, nie zapominają jednak o niemieckiej (pruskiej) przeszłości. Są tu pozostawione twórcze ślady znaczone architekturą letniskową i sakralną. Wiele spośród artefaktów lokalna społeczność coraz częściej przywołuje w wydawnictwach, wystawach i w edukacji. Równie ważną cechą, obok otwartości i gościnności tubylców, jest urokliwość miejsca. Prezentowana część wybrzeża obfituje w fenomeny, gdzie flora, fauna, zjawiska pogodowe zarówno latem jak i zimą nieodmiennie budzą zachwyt przybyszów.

Tytuł: Perła Bałtyku,
Autorzy: Zbigniew Choiński, Zdzisław Pacholski
Wydawca: MLOT (Mieleńska Lokalna Organizacja Turystyczna)

Zbigniew Choiński jest mieszkańcem Mielna od urodzenia. Rodzice jego byli jednymi z pierwszych osadników w 1946 roku. Po ukończeniu studiów dużo podróżował po świecie, ale swoje losy związał na stałe z Mielnem. Tu wybudował dom, w którym zamieszkał z rodziną. W latach 1990 – 2010 przez 5 kadencji pełnił funkcję wójta gminy Mielno. Zbigniew Choiński jest miłośnikiem podróży, przyrody, nart i zimowego pływania w lodowatej wodzie.

Zdzisław Pacholski ur. 1947 w Osiekach k/Koszalina, artysta fotograf i kreator wydarzeń artystycznych. Inicjator i organizator wystaw w kraju i za granicą promujących polską sztukę. Działacz kultury niezależnej w czasie stanu wojennego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1977 i jego Rady Artystycznej w latach 1978-1994. Członek honorowy niemieckiego stowarzyszenia twórczego Walbergener Kreis. Autor i wydawca książek, m.in.: „Koniec świata w Iwięcinie” i „Koszalin 1901-2000”.
 

powrót do listyKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego