Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego

Regionalne Centrum Informacji TurystycznejRegionalne Centrum Informacji Turystycznej

Dzisiaj jest Sobota, 23.03.2019

Kalendarium wydarzeń

Sonda

Czy uważasz, że nasz region jest atrakcyjny dla turystów?


zobacz wyniki sondy

Kalendarium

Zabytek Miesiąca- Grzebienie Adama von Podewilsa

Kiedy:
od 1.03.2019
do 31.03.2019

Zabytek Miesiąca
Grzebienie Adama von Podewilsa
W marcu w cyklu „Zabytek miesiąca” prezentować będziemy trzy grzebienie znalezione w sarkofagu Adama von Podewilsa (1617-1697) w kościele rodowym w Krągu koło Polanowa.
Niewielka wieś Krąg koło Polanowa słynie z zachowanego w renesansowej formie zamku rezydencjonalnego potężnego niegdyś pomorskiego rodu Podewilsów. Wieś z całym majątkiem przekazana została we władanie tej właśnie rodzinie przez księcia Bogusława X za uratowanie mu życia.
Od średniowiecza przez cały okres istnienia Księstwa Zachodniopomorskiego przedstawiciele tej rodziny piastowali najwyższe urzędy państwowe, byli wysokiej rangi dowódcami i dyplomatami. Obok zamku znajduje się niewielki kościół, który pełnił rolę kaplicy zamkowej oraz miejsca pochówku Podewilsów. Szczególnie cenne są dwa, szczęśliwie zachowane, sarkofagi braci Adama oraz Henryka. W roku 1988 poddano je gruntownej renowacji, w czasie której dokonano otwarcia trumien. Przy szczątkach Adama Podewilsa znaleziono wówczas między innymi trzy grzebienie, które dzisiaj Państwu prezentujemy.
Przedmioty te, nie są jednak jednynym śladem po Adamie von Podewilsie w naszym muzeum. Na wystawie „Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji” można zobaczyć popiersie arystokraty, które jest fragmentem epitafium pochodzącego z kościoła w Żukowie Sławieńskim.

powrót do listyKomentarze

Brak komentarzy.


Dodaj komentarz

Program Regionalny Województwo Zachodniopomorskie Unia Europejska
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Umowa o dofinansowanie UDA-RPZP.05.01.02-32-010/10-00
Nazwa projektu : Zwiększenie dostępu do informacji turystycznej poprzez modernizację i usprawnienie funkcjonowania Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Koszalinie
Beneficjent : Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego